Günümüz Fıkıh Problemleri
Ünite Sınavı Soruları
- 20 soru
- Soru metinleri açık; şıklar ve cevap anahtarı uygulamada
- 1
Gıdadaki haram oluş özelliği hangi durumda geçici olarak kalkmaktadır?
- 2
Aşağıdakilerden hangisi sigaraharamnın hükmünde olmasının sebeplerinden biri değildir?
- 3
Aşağıdaki hayvan kesim yöntemlerinden hangisi ile kesilen hayvanın eti müslümanlar için haram sayılmaktadır?
- 4
Aşağıdakilerden hangisi domuz etinin haram olmasının sağlık açısından gerekçelerinden biri değildir?
- 5
İki farklı maddenin ayrıştırılamayacak şekilde iç içe geçmesi, birisinin diğeri içinde çözülüp kaybolması aşağıdakilerden hangisidir?
- 6
Aşağıdakilerden hangisine göre hayvan boğazlanırken Allah’ın adının anılması mutlak anlamda şarttır?
- 7
İçkinin haram olmasının gerekçesi, aşağıdakilerden hangisidir?
- 8Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
- 9
Sigara içmenin dini hükmü konusunda son dönemde ortaya çıkan üç farklı görüş aşağıdakilerden hangisinde doğru bir biçimde verilmiştir?
- 10
Rics nedir?
- 11
Aşağıdakilerden hangisi kesinlikle haramdır?
- 12
Açlıktan bunalıp çaresiz kalanların ihtiyaç miktarını aşmamak şartıyla haram olan şeyleri tüketebilmesinin hükmü aşağıdakilerden hangisidir?
- 13
Kur'an'da etinin haram olduğu isim verilerek belirtilen hayvan aşağıdakilerden hangisidir?
- 14
Aşağıdakilerden hangisi için haram, mübah ya da mekruh olma konusunda farklı açıklamalar vardır?
- 15
Domuz etinin haramlığı ayetlerde hangi kavramlarla ele alınmaktadır?
- 16
Aşağıda verilen hayvanlardan hangisinin ölüsü helâldir?
- 17
Herhangi bir gıda maddesinin dinî-fıkhî hükmü konusunda şüpheye düşüldüğünde, ilke veya ayrıntı düzeyinde yasaklayıcı bir delil bulunmadığı sürece onun helal olduğu kabul edilecektir."
Söz konusu ilkenin istılahtaki ismi nedir?
- 18
Sulu yolum yönteminin, uzmanlar tarafından uygun olduğu ifade edildiği durumlarda kesilen hayvanın etini yemenin hükmü aşağıdakilerden hangisidir?
- 19
Haram gıdaların aşağıdaki hangi durumda tüketilme istisnası vardır?
- 20
“Hamr” kelimesi, aşağıdakilerden hangisine göre yaş üzümden elde edilen içkiyi ifade eder ve özü itibariyle haramdır?