Öğretim İlke Ve Yöntemleri Final 4. Deneme Sınavı
Toplam 20 Soru1.Soru
Derse yönelik belirlenen tüm amaçlara ulaşılması için gerekli olan etkinliklerin planlanması biçiminde tanımlanan kavram aşağıdakilerden hangisidir?
Öğretme stratejileri
|
Öğretme
|
Öğretim
|
Strateji
|
Öğrenme durumları
|
2.Soru
Dersin adı, sınıf, konu, önerilen süre bilgilerine ders planın hangi bölümünde yer verilmelidir.
Açıklamalar
|
Değerlendirme
|
Dersin İşlenişi
|
Tanıtıcı bilgiler
|
Öğretme-Öğrenme süreci
|
3.Soru
Ders süresince öğrenci ile öğretim kaynakları arasındaki etkileşimin yönlendirilmesinde uygulanan sistemi içeren kavram aşağıdakilerden hangisidir?
Öğretme stratejisi |
Öğretme yöntemi |
Öğretme tekniği |
Öğretme süreci |
Öğretme hedefleri |
Bir dersin içeriğinin öğrencilere sunulmasında kullanılacak yöntem, teknik ve araç - gereçlerin belirlenebilmesi için öncelikle hangi stratejiden yararlanılacağının açığa çıkartılması gereklidir. Öğretme stratejisi, ders süresince öğrenci ile öğretim kaynakları arasındaki etkileşimin yönlendirilmesinde uygulanan sistemi içeren kavram olarak tanımlanmaktadır. Doğru yanıt A’dır.
4.Soru
Aşağıdakilerden hangisi planlamanın öğretim sürecindeki temel işlevlerinden biri değildir?
Öğreticiye duygusal güven verme
|
Öğretimde işe koşulacak ögeleri etkili biçimde örgütleme
|
Öğretim hizmetinin niteliğinin yükseltilmesi
|
Öğrencinin kendi öğrenme sürecini izlemesi
|
Öğreticinin kendi öğretim sürecini izlemesi
|
5.Soru
Aşağıdakilerden hangileri küçük grupla öğretim yöntem ve teknikleridir?I. Rol oynamaII. Yaratıcı DramaIII. Vızıltı
Yalnız I
|
Yalnız II
|
I ve II
|
I ve III
|
I, II ve III
|
6.Soru
Öğrencileri bir konu üzerinde düşünmeye yöneltmek, iyi anlaşılmayan noktaları açıklamak ve önceden verilen bilgilerin pekiştirilmesini sağlamak amacıyla kullanılan öğretim yöntemi aşağıdakilden hangisidir?
Anlatım yöntemi
|
Tartışma yöntemi
|
Gösterip yaptırma yöntemi
|
Ekiple öğretim yöntemi
|
Soru yanıt yöntemi
|
7.Soru
Aşağıdaki seçeneklerden hangisi örnek olay yönteminin özelliklerinden biridir?
Örnek olay incelemesi sırasında önemli olan en iyi çözüm yolunu bulmaktır.
|
Düz anlatım yöntemi en sık başvurulan yöntemdir.
|
Öğrencilerin yaşantısında hiç karşılaşmadıkları örnekler seçilmesi önemlidir.
|
Örnek olayların aktarımında uzman katılımını gerektirir.
|
Grup çalışmalarından çok bireysel çalışmalara daha uygundur.
|
8.Soru
Aşağıdakilerden hangisi öğrenme ilkelerinden biri değildir?
Birey bütün ve parçalar halinde öğrenir.
|
Öğrenme sürecine bireyin etkin katılımı sağlanmalıdır.
|
Çok sayıda duyu organının işe koşulması öğrenmeyi kolaylaştırır.
|
Belli aralıklarla çalışmak öğrenmeyi kolaylaştırır.
|
Öğrenme başkalarıyla etkileşimde bulunmakla gerçekleşir.
|
9.Soru
Aşağıdakilerden hangisi akran öğretimini uygulamaya koymadan önce öğretmenlerin yapmaları gereken planlama aşamalarından biridir?
Konuyu gruba sunma
|
Gelişimi izleme
|
Öğrencileri görevlendirme
|
Öğretici-öğrenci çiftini değerlendirme
|
Uzmanlığın oluşmasını sağlama
|
10.Soru
Bilgisayara bağlandıklarında bilgisayar ekranındaki her türlü ses, video, görsel ve yazılı materyalleri gösterim yüzeylerine yansıtan öğretim aracı aşağıdakilerden hangisidir?
Video projektörleri
|
Tepegöz
|
Pazen tahta
|
VCD
|
DVD
|
11.Soru
Bir öğretmen ders planı hazırlarken "Niçin yapacağız?" sorusunun yanıtını aşağıdakilerden hangisinde vermektedir?
Dersin işlenişi
|
Materyal
|
İçerik
|
Kazanım
|
Değerlendirme
|
12.Soru
Aşağıdakilerden hangisi öğretim yöntemlerinden gösterip yaptırma yönteminin özelliklerinden biridir?
Sadece öğretmen merkezlidir.
|
Devinişsel becerilerin kazandırılmasında etkilidir.
|
Öğrencileri düşünmeye yöneltir.
|
Öğrencilerin sözlü ya da yazılı anlatım becerilerini geliştirir.
|
Öğrencilere etkili dinleme alışkanlığı kazandırır.
|
13.Soru
Derse ilişkin ödev veren bir öğretmenin öğrencilerine ödevin aşamalarını akış diyagramı ile göstermesi aşağıdakilerden hangisi ile ilgilidir?
Güdüleme
|
Katılım
|
Dönüt
|
Düzeltme
|
İpucu
|
14.Soru
Aşağıdakilerden hangisi eğitim durumlarının düzenlenmesinde yer alan aşamalardan biri değildir?
Dikkat çekme |
Güdüleme |
Özet |
İpucu |
Değerlendirme |
Eğitim durumlarının düzenlenmesinde dikkat çekme, güdüleme-istekli kılma, gözden geçirme, geçiş, geliştirme, özet, tekrar güdüleme-tekrar istekli kılma, kapanış ve değerlendirme aşamaları yer almaktadır. Buna göre doğru yanıt D seçeneğidir.
15.Soru
Aşağıdakilerden hangisi yıllık planın içerdiği bölümlerden biri değildir?
Kavramlar
|
Alan gezileri
|
Ön hazırlık
|
Aile katılımı
|
Belirli gün ve haftalar
|
16.Soru
Aşağıdakilerden hangisi yazılı-basılı gereçler arasında yer almaktadır?
Modeller
|
Harita
|
Bülten panosu
|
Tahta
|
Levha
|
17.Soru
Aşağıdakilerden hangisi öğretim ilkelerindendir?
Okuma becerisini geliştirme |
Yaparak yaşayarak öğrenme |
Belirli aralıklarla çalışma |
Öğrenmeye istekli olma |
Sonuçtan haberdar olma |
Öğretim ilkeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Bireye görelik ilkesi, yaparak-yaşayarak öğrenme ilkesi, yakından uzağa ilkesi, bilinenden bilinmeyene ilkesi, somuttan soyuta ilkesi, yaşamsallık ilkesi, güncellik ilkesi, açıklık ilkesi, ekonomiklik ilkesi, diğer yaşantılara görelik ilkesi. Doğru cevap B'dir.
18.Soru
Aşağıdakilerden hangisi öğrenme ilkeleri arasında yer almamaktadır?
Okuma becerisini geliştirme |
Akran öğrenmesi |
Öğrenme sürecinde etkin olma |
bütün ve parça olarak öğrenme |
Daha çok duyu organını işe koşma |
Öğrenme kuramlarının ortaya koyduğu bilgiler, öğrenmeyi kolaylaştırmada ya da etkili bir biçimde gerçekleştirmede birçok yol olduğunu göstermektedir. Öğrenme ilkeleri olarak nitelendirilebilecek bu ilkeler; belli aralıklarla çalışma, daha çok duyu organını işe koşma, okuma becerisini geliştirme, öğrenme sürecinde etkin olma, sonuçtan haberdar olma, bütün ve parça olarak öğrenme, anlamlı olma olarak sıralanabilir. Doğru yanıt B’dir.
19.Soru
Aşağıdakilerden hangisi anlatım yönteminin zayıf yönlerinden birisidir?
Devinişsel davranışların kazanımında başarılı değildir
|
Sadece kalabalık gruplar için uygundur
|
Sadece dinleyerek öğrenmeye yatkın öğrencilere uygundur
|
Sunum sırasında sürpriz bir bilgiyle karşılaşılmaz
|
Daha az emekle uygulanır
|
20.Soru
Aşağıdakilerden hangisi programlı öğretim modellerinden doğrusal program modelinin bir özelliğidir?
Öğrenme, istenilen davranışı sağlama ve pekiştirilmesine dayanır.
|
Öğrencinin izleyeceği yol başarı durumuna göre farklılaşır.
|
Soruya doğru yanıt veren bir sonraki soruya geçebilir.
|
Öğrenci verdiği yanıta göre farklı yönlere yönlendirilir.
|
Yanlış yanıtın doğrusu hakkında öğrenciye bilgi verilir.
|
-
- 1.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 2.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 3.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 4.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 5.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 6.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 7.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 8.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 9.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 10.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 11.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 12.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 13.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 14.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 15.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 16.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 17.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 18.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 19.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 20.SORU ÇÖZÜLMEDİ