Öğretim İlke Ve Yöntemleri Final 9. Deneme Sınavı
Toplam 20 Soru1.Soru
Aşağıdakilerden hangisi daha çok okulöncesi eğitim kurumlarında yapılan plan türüdür?
Ünitelendirilmiş yıllık plan
|
Günlük plan
|
Yıllık plan
|
Ders planı
|
Ünite planı
|
2.Soru
Öğrencilerin öğrenme aktivitelerini öğretmenin rehberliğinde yürütmesi aşağıdakilerden hangisine örnektir?
Öğrenen merkezli öğretim |
Öğretmen merkezli öğretim |
Öğreten merkezli öğretim |
Bireyselleştirilmiş öğretim |
İşbirlikli öğretim |
Öğrenen (öğrenci) merkezli öğretim, öğrencilerin öğrenme aktivitelerini öğretmenin rehberliğinde yürütmesidir.
3.Soru
Aşağıdakilerden hangisi Araştırma-İnceleme yoluyla öğretme yaklaşımındaki problem çözme ile ilgili işlem adımlarından biri değildir?
Problemi tanımlama
|
Denencelerin kurulması
|
Verilerin toplanması
|
Durum analizi
|
Verilerin paylaşılması
|
4.Soru
Aşağıdakilerden hangisi küçük gruplarla öğretim tekniklerinden biri değildir?
Duvar Yazısı
|
Akvaryum
|
Benzetim
|
Vızıltı
|
Örnek Olay
|
5.Soru
“Öğretime Giriş Etkinliklerini” planlamada en temel amaç aşağıdakilerden hangisidir?
Öğrencilerin sorularına yanıt vermek
|
Öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişimi ve etkileşimi sağlamak
|
Öğretmenlerin derse başlamasını sağlamak
|
Öğrenme sürecinin başında öğrencilerin ilgi ve güdülerini harekete geçirmek
|
Öğrencilere derste ne yapılacağını anlatmak
|
6.Soru
Aşağıdakilerden hangisi ilköğretim kurumlarında kullanılan ünitelendirilmiş yıllık planın boyutlarından biri değildir?
Kazanımlar
|
Belirli gün ve haftalar
|
Aile katılımına yer verilmesi
|
Diğer derslerle ilişkilendirme
|
Değerlendirme etkinlikleri
|
7.Soru
"Öğrenciler, düşünmenin yanı sıra gözleriyle gördükleri, elleriyle dokundukları, kulaklarıyla duydukları, kaslarıyla ağırlığını hissettikleri zaman daha iyi öğrenirler.
Öte yandan, öğrenilecek öğrenme birimi ne kadar çok uyaran aracılığı ile ulaşırsa,
öğrenci o kadar iyi öğrenmektedir."
Yukarıdaki açıklama aşağıdaki öğrenme ilkelerinden hangisi ile örtüşmektedir?
Daha çok duyu organını işe koşma |
Okuma becerisini geliştirme |
Öğrenme sürecinde etkili olma |
Öğrenmeye istekli olma |
Sonuçtan haberdar olma |
Öğrenme sürecinde aynı anda iki yada daha fazla duyu organı kullanıldığında, öğrenme kolaylaşır ve daha kalıcı olur. Öğrenciler, düşünmenin yanı sıra gözleriyle gördükleri, elleriyle dokundukları, kulaklarıyla duydukları, kaslarıyla ağırlığını hissettikleri zaman daha iyi öğrenirler. Öte yandan, öğrenilecek öğrenme birimi ne kadar çok uyaran aracılığı ile ulaşırsa, öğrenci o kadar iyi öğrenmektedir. Bu durum, beş duyunun öğrenmedeki yeri ile ilgilidir. Yapılan araştırmalar, görme duyusunun öğrenmedeki payının %75, işitme duyusunun %13, dokunma duyusunun %6, tat alma duyusunun %3 ve koklama duyusunun da %3 olduğunu belirtmektedir. Buna göre, görsel-işitsel uyarıcılarla öğrenen bir öğrenci daha kolay ve kalıcı öğrenmektedir. Çünkü görsel-işitsel araçlar daha çok ve daha güçlü uyarıcılar sağlamaktadır. Doğru cevap A'dır.
8.Soru
Öğretmen öğrenciye konu ile ilgili bilgi veriyor, alıştırma ve uygulamalar yaptırıyor, deney, gözlem yapmalarını sağlıyor ise hangi etkinlikleri yapıyor demektir?
Dikkati çekme |
Güdüleme |
Geliştirme |
Gözden geçirme |
Derse geçiş |
Geliştirme etkinliklerinde, öğrenciye konu ile ilgili bilgi verme, alıştırma ve uygulamalar
yaptırma, deney, gözlem yapma vb. bireysel ya da grup olarak yapılacak olan etkinlikler belirlenmektedir. Bu etkinlikler öğrencinin katılımını, öğrendiklerini sorgulamasını, işlenen konuyla ilgili araştırma yapmasını, konuyla ilgili farklı bakış açıları kazanmasını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Doğru cevap C'dir.
9.Soru
Aşağıdakilerden hangisi Beyin Fırtınası Tekniği kullanılırken öğretmen tarafından yapılması gereken bir durumdur?
Düşünce üretimi sırasında öğrencilerin söylediklerini yorumlamak
|
Öğrencileri küçük gruplara ayırmak
|
Öğrencilerden sorulan sorulara yönelik tam yanıtı istemek
|
Öğrencilerden düşünce üretmelerini istemek
|
Öğrencilerden düşüncelerinin doğruluğunu ispatlamasını istemek
|
10.Soru
Aşağıdakilerden hangisi öğrencinin dersi kaçırdığında ya da tam öğrenemediğinde öğrenciye öğrenme desteği sağlayan bilgisayar destekli öğretim programlarından biridir?
Karma program modeli
|
Araştırma ve tekrar programları
|
Problem çözme programları
|
Birebir öğretim programları
|
Benzetim programları
|
11.Soru
Aşağıdakilerden hangisi büyük gruplara uygun öğretim yöntem ve tekniklerden birisi değildir?
Anlatım
|
Soru-yanıt
|
Gösterip yaptırma
|
Problem çözme
|
Ekiple öğretim
|
12.Soru
Aşağıdakilerden hangisi eğitim programının ögelerinden biri değildir?
Hedef |
İçerik |
Öğrenme-öğretme süreci |
Değerlendirme |
Planlama |
Eğitim programının ögelerini, hedefler, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme boyutu oluşturur.
13.Soru
Aşağıdakilerden hangisi bilişsel öğrenmeyi davranışsal öğrenmeden ayıran temel noktalardan biridir?
Bilişsel öğrenmede güdülenme önemlidir.
|
Bilişsel öğrenmede tekrarlar önemli yer tutar.
|
Bilişsel kuramın temelini yaparak öğrenme oluşturur.
|
Bilişsel öğrenme içsel bir süreçtir.
|
Bilişsel kuramda uyarıcıyla kurulan bağ öğrenmeyi gerçekleştirir.
|
14.Soru
Aşağıdakilerden hangisi buluş yoluyla öğretme stratejine yönelik doğru bir ifade değildir?
Bir problemin çözümünde ortaya atılan çözüm yolları doğrudan sonuca ulaşmaktan daha önemlidir.
|
Bireyin becerileri ile birlikte kültürel ögeleri de öğrenmede önemlidir.
|
Buluş yoluyla öğretme stratejisi tümevarım yöntemine dayalıdır.
|
Öğrencinin merak ettiği konuları kendi çabasıyla bularak öğrenmesini sağlar.
|
Verilerin toplanıp analiz edilmesi ve denencelerin sınanması öğrenmeyi sağlayan önemli aşamalardır.
|
15.Soru
Aşağıdakilerden hangisi işbirlikli öğrenme tekniklerinden biridir?
Problem Çözme
|
Benzetim
|
Örnek Olay
|
Beyin Fırtınası
|
Grup Araştırması
|
16.Soru
Programlı öğretim,ev ödevleri ve projeler, uzaktan öğrenme, bilgisayar destekli öğretim gibi yöntem ve teknikler aşağıdaki başlıklardan hangisi altında ele alınabilir?
Uygulamalı öğretim
|
Bireyselleştirilmiş öğretim
|
Küçük grupla öğretim
|
Büyük grupla öğretim
|
Okul dışı öğretim
|
17.Soru
Aşağıdaki hangisi uygun öğrenme koşulları sağlandığında herkesin her şeyi öğreneceğini savunmaktadır?
Buluş yoluyla öğretme yaklaşımı
|
Bilişsel öğrenme yaklaşımı
|
Araştırma yoluyla öğrenme yaklaşımı
|
Tam öğrenme yaklaşımı
|
İşbirliğine dayalı öğretme yaklaşımı
|
18.Soru
Aşağıdaki seçeneklerden hangisi bilişsel yapılandırmacılığa ilişkin yanlış bir ifadedir?
Piaget'in zihinsel gelişim kuramını temel alır.
|
Öğrenmeyi özümleme, düzenleme ve bilişsel denge teorisiyle açıklar.
|
Değişik yaşlardaki çocukların öğrenme özellikleri birbirinden farklıdır.
|
Çocuğun öğrenme potansiyeli diğer bilgili bireylerle ortaya çıkar.
|
Farklı fikirlerle karşılaşmak bilgi gelişimini destekler.
|
19.Soru
VCD ve DVD’ler hangi öğretim araç-gereç sınıflandırması içerisinde yer almaktadırlar?
Görsel araç-gereçler
|
Görsel-İşitsel araç-gereçler
|
İşitsel araç-gereçler
|
Yansıtıcısız sunu ve gösterim araç-gereçleri
|
Yazılı ve basılı gereçler
|
20.Soru
Aşağıdaki seçeneklerden hangisi sorular sorarak, araştırarak ve bilgileri analiz ederek öğrenmeyi vurgulamaktadır?
Probleme Dayalı Öğrenme
|
Sorgulamaya dayalı öğrenme
|
Proje tabanlı öğrenme
|
İşbirliğine dayalı öğrenme
|
Örnek olaya dayalı öğrenme
|
-
- 1.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 2.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 3.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 4.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 5.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 6.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 7.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 8.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 9.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 10.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 11.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 12.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 13.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 14.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 15.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 16.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 17.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 18.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 19.SORU ÇÖZÜLMEDİ
- 20.SORU ÇÖZÜLMEDİ