Sınıf Yönetimi Final 24. Deneme Sınavı

Toplam 20 Soru
PAYLAŞ:

1.Soru

Aşağıda sınıf çalışmalarındaki ilişki düzeninde öğretmenin rolleri ile ilgili verilen bilgilerden hangisi doğrudur?


Öğrencileri başarıya götüren rekabetçi rol üstlenme

Hedef davranışlara ulaşmada öğrenciye model olma

Sınıfın davranış yapısını sıkı tutma

Öğretmen merkezli eğitimde aktif rol alma

Öğrenci başarısı için öğrencilerin kaygı düzeyini yükseltme


2.Soru

Aşağıdakilerden hangisi derslerde bilgisayar ve bilgisayarla birlikte kullanılan araçları işe koşmanın yararlarından biri değildir?


Öğrenme sürecini kısaltması

Özdenetime olanak vermesi

Kalıcı öğrenmeyi sağlaması

Yaparak ve yaşayarak öğrenmeye fırsat vermesi

Başkalarına duyulan gereksinimi azaltması


3.Soru

Bir eğitim plânının ön değerlendirmesinde hangi soru sorulabilir?


Ders plana uygun işleniyor mu?

Bu planı kim hazırlamıştır?

Plan detaylı hazırlanmış mıdır?

Bu plân eğitsel hedeflere ulaştırıcı mıdır?

Plan sınıf seviyesine uygun mudur?


4.Soru

Öğrencilerine "kalk, otur, dışarı çık" gibi ifadeler kullanan bir öğretmen hangi dili kullanmaktadır?


İstek dili

Betimleyici dil

Emir dili

Yargılayıcı dil

Ben dili


5.Soru

Aşağıdakilerden hangisi grup içinde var olan güçlerin gruptaki bireyleri etkilemesi; bu etkilerin incelenmesi anlamında kullanılan terimdir?


Grup değerleri

Grup dinamiği

Grup normları

Grup vizyonu

Grup baskısı


6.Soru

Aşağıdakilerden hangisi çeşitli gruplar içinde kişisel amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan bireylerin iş birliği çabaları sonucu ortaya çıkan bir yapıya verilen addır?


Toplum

Grup

Etkileşim

Örgüt

İletişim


7.Soru

Yaratıcı bir eğitim için öğrenme ortamlarıyla ilgili hangisi yanlıştır?


Yaratıcı bir eğitim için sınıflar geniş ve esnek olmalıdır

Sınıfta, farklı amaçlar için kullanılabilecek köşeler oluşturulmalıdır

Farklı amaçlar için oluşturulan köşelerin araç-gereçleri, dolaplarda kilitli olmalıdır

Sınıf duvarlarla kaplı, kapalı bir mekân değil, dünya ile sürekli iletişimi olan bir alan olmalıdır

İlgi merkezleri yanında, sınıfta öğrenme merkezleri de olmalıdır


8.Soru

I. Grupların oluşturulması

II. Oluşumlarının gözlenmesi

III.  Grupların yönetilmesi

IV. Onlara liderlik edilmesi

Yukarıdakilerden hangi/ hangileri öğretmenlerin öncelikli sorumluluğu
olarak karşımıza çıkmaktadır?


I, II

I, III

I, II, III, IV

I, IV

III, IV


9.Soru

Öğrencide istendik bir davranış oluşturmak için destekleyici ortam hangi özelliği yansıtmamalıdır?


İstenen davranış açıkça belirtilmelidir. 

İstenen davranışlar denetlenmelidir. 

Davranışın planlı olmadığını öğrenci görmelidir. 

Öğrenci başarısızlık yaşadığında utandırılmamalıdır. 

Öğrencinin çevresindeki kişiler tutarlı davranmalıdır. 


10.Soru

Eğitim uygulamasının son basamağı aşağıdakilerden hangisidir?


Program içeriğinin paylaşılıp bütünleştirilmesi

Dönüt alınıp düzeltme yapılması

Ulaşılan hedef davranışların pekiştirilmesi

Amaçların açıklanması

Öğrencilerin güdülenmesi


11.Soru

Altıncı sınıfta, iklim enlem yükseklik ilişkilerinin hedef alındığı bir Coğrafya dersinde, bir gün önce oynanan bir futbol maçı ve top söz konusu edilerek, “Bugün sizinle, daha farklı dilimlendiği düşünülen bir topu inceleyeceğiz.” diyen öğretmen aşağıdakilerden hangi eğitim uygulamasını kullanmıştır?


Dönüt Alma, Düzeltme

İçeriğin Paylaşılması ve Uygulanması

Kurgu

Özetleme, Pekiştirme

Dikkati Çekme


12.Soru

"Öğrencinin okula isteyerek gelmesinin, okulda rahat etmesinin, etkinliklere gönüllü olarak katılımının, eğitsel amaçlara ulaşmayı kolaylaştırmanın sağlanmasıdır." bu amaç sınıf yönetiminin hangi alanına aittir?


Plan-program hazırlıkları

Fiziksel düzenlemeler

Eğitsel hazırlıklar

Zaman yönetimi

İlişki düzeni yönetimi


13.Soru

Eğitsel etkinliklerin öğretmen kılavuzluğunda, katılanlarca yönetilmesidir. Tanımı verilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?


Okul Yönetimi

Eğitim Yönetimi

Sınıf Yönetimi

Öğretim Yönetimi

Ders Yönetimi


14.Soru

Aşağıdakilerden hangisi lider öğretmenin özelliklerinden biri değildir?


Güven vermek

Zamanı etkili kullanmak

Vizyon sahibi olmak

Güdülemek

Uzman olmak


15.Soru

Eğitim araçlarının tanımı aşağıdakilerden hangisidir?


Bir işin değişik parçalarını yapanların birbirleriyle uyumlu çalışabilmesi

Öğrencilerde, öğretim uygulamasından sonra görülmek istenen davranışlar

Öğrencilerin göstermeleri beklenen hedef davranışlarla gösterdikleri hedef davranışlar arasındaki fark

Hedeflerin belirlenmesi, bunlara götürücü kararların alınması, kararların uygulanması ve yapılanların düzeltilip geliştirilmesi

Amaçlara ulaşmada yararlanılan, okuldan öğretmene, program ve plânlardan çevre olanaklarına, kurallardan düzene her tür kaynak


16.Soru

Plan ve program yapmak ne aşağıdakilerden hangisi ya da hangilerini kazandırmaktadır?

I. Kaynak kullanımını ekonomikleştirir,

II. Hedeflere götürücüdür,

III. Geleceğe bilinçle hazırlanma fırsatı verir,

IV. Eksiklikleri, gereksenenleri önceden gösterir.


I-II

II-III

I-II-IV

I-II-III-IV

III-IV


17.Soru

Prestij ve güç sonucu açığa çıkan grup içindeki bireylerin saygınlık ölçüsü olarak tanımlanan terim aşağıdakilerden hangisidir?


Statü

Rol

Erdem

Değer

Vizyon


18.Soru

Ölçüm sonuçlarının ölçütlerle karşılaştırılıp,değer yargılarıyla ifade edilmesi aşağıdakilerden hangisinin tanımıdır?


Düzeltme

Değerlendirme

Anlama

Özetleme

Yanıtlama


19.Soru

Aşağıdakilerden hangisi sınıf yönetiminde fiziksel düzenlemelere ilişkin etkinliklerden biri değildir? 


ışık-ses düzenlemeleri

 

eğitsel araçların hazırlanması

 

temizlik

 

zaman yönetimi

 

mekan-öğrenci yeterliği


20.Soru

Aşağıdakilerden hangisi öğrenciyi, onun davranışını istenen yönde değiştirmesi gerektiğine inandırmanın yollarından biridir?


Övgü ve ödülle istenen davranış desteklenmeli

Acı ve sıkıntı veren bir durumla karşılaştırma yapılmalı

İstenen davranışa ulaşma yolu basamaklandırılmalı

İstenen davranışın herkesçe kabul gördüğü belirtilmeli

Engelleyici değişkenler ortadan kaldırılmalı