İnternet Ve Mobil Pazarlama Deneme Sınavı Sorusu #605463

8. “………………... , farklı şirketler çeşitli müşterilerine hesabındaki para harcandığı ve borçlandırarak her zaman ücretlerin tahsil edildiği ön ödemeli hesaplar oluşturmalarına izin vermeye başlamıştır. Bu mobil ödeme seçeneği hesap sahiplerinin harcamalarını izlemek ve aşırı giderlerden kaçınarak hizmetin aşırı kullanımının ücretini önlemeye imkân vermektedir. " Boşluğu uygun olan secenekle doldurun.


Tam mobil işlemleri

İstemli mobil ödeme

Ön ödeme

Yakınlık tabanlı mobil ödeme ile tam geleneksel işlemler

Kredi kartlarına bağlı olan kullanıcı hesapları


Yanıt Açıklaması:

Farklı şirketler çeşitli müşterilerine hesabındaki para harcandığı işi durdurarak ve borçlandırarak her zaman ücretlerin tahsil edil
diği ön ödemeli hesaplar oluşturmalarına izin vermeye başlamıştır. Bu mobil ödeme seçeneği hesap sahiplerinin harcamalarını izlemek ve aşırı giderlerden kaçınarak hizmetin aşırı kullanımının ücretini önlemeye imkân vermektedir. Ön ödeme hesaplarının en yaygın olanı mobil telefon faturalarının kendileri için kullanılanıdır, ancak aynı zamanda toplu taşıma ve fast-food için de kullanılabilir. Bu ödeme yöntemi ile kullanıcılar genellikle online bir hesap oluşturur ve hizmeti başlatmak için bir ilk ödeme gönderir. Periyodik olarak kullanıcılara aksi “takviye” olarak bilinen kendi hesap bakiyesinin bildirildiği ya da hesaplarına para eklemelerinin hatırlatıldığı metin mesajları gönderilir. Hesaplar önceden oluşturulduğundan müşteri son işlem fatura bilgisini ve ödeme miktarını yenileme veya hesaba faturalama bilgisi ya da farklı miktarları ekleme seçeneğine sahiptir. Bu çoğunlukla büyük fast-food zincirlerinde odak- lanılmış olmasına rağmen, restoranlar da ön ödemeli hesapları test etmeye baş- lamıştır. Bu mobil ödeme modeli toplu taşımada da aynı şekilde çalışmaktadır, ancak biraz daha karmaşık uygulaması olabilir. Fast-food restoranlarında alış- veriş basittir. Çünkü yiyecek telefonun NFC ya da RFID sensorunun üzerinden kaydırıldığı kayıt yerinden doğrudan satın alınmaktadır ve tıpkı kredi kartıyla olduğundaki gibi ön ödemeli hesaptan anında düşmektedir.

Yorumlar
  • 0 Yorum