Para ve Banka Deneme Sınavı Sorusu #1211282

Deflasyonla ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi doğru değildir?


Deflasyondan çıkış oldukça uzun sürebilmektedir.

Deflasyonist sürece bir kere girildiğinde, ekonomik birimlerde gelecek dönemlerde fiyatların daha da düşeceği beklentisi oluşacak ve planlanan harcamalar sonraki dönemlere ertelenecektir.

Likidite tuzağı nedeni ile deflasyondan çıkmak uzun süre alacaktır.

İşsiz sayısındaki artış ve ücretlerdeki düşüşle birlikte ekonominin genelinde alım gücü düşecek ve ekonomik faaliyetler daha da yavaşlayacaktır.

Fiyat kataloglarını sürekli değiştiren firmalar “menü maliyeti” ile karşı karşıya kalacaktır.


Yanıt Açıklaması:

Deflasyondan çıkış oldukça uzun sürebilmektedir. İki nedenle. Birincisi, deflasyonist sürece bir kere girildiğinde, ekonomik birimlerde gelecek dönemlerde fiyatların daha da düşeceği beklentisi oluşacak ve planlanan harcamalar sonraki dönemlere ertelenecektir. Yani, bireyler bugün almayı planladıkları malları, daha sonra almayı tercih edeceklerdir. Bir taraftan fiyatlar genel seviyesinde yaşanan düşüşler şirketlerin karlılığını önemli ölçüde azaltacak, diğer taraftan ise harcamaların ertelenmesine bağlı olarak toplam talep azalmaya devam edecektir. Bu süreçte maliyetlerde bir azaltmaya gidilmek amacıyla işten çıkartmalar ve ücretlerde indirimler olacaktır. İşsiz sayısındaki artış ve ücretlerdeki düşüşle birlikte ekonominin genelinde alım gücü düşecek ve ekonomik faaliyetler daha da yavaşlayacaktır. Kısaca, ekonomide içinden çıkılması zor bir deflasyonist döngüye girilecektir. Deflasyondan çıkmanın zaman almasının ikinci nedeni likidite tuzağı ile ilgilidir. Likidite tuzağı, bir ekonomide gerçekleşen üretim düzeyi potansiyel üretim düzeyinin altındayken nominal faizlerin sıfır sınırına düşmesidir. Nominal faiz oranları sıfırın altına inemez. Faiz oranlarının sıfır veya sıfır sınırında olması durumunda ekonomik birimler servetlerini yoğunlukla olarak para olarak tutacaklardır. Aksini düşünün ve tahvil tuttuklarını varsayın. İkinci ünitede tahvilin fiyatı ile faizi arasında ters bir ilişki olduğunu gördük. Faiz oranları ileride artacak olursa ellerinde tuttukları tahvillerin fiyatları düşecektir. Bu tahvilleri satmaya kalkarlarsa getiri oranları negatif olacaktır.

Yorumlar
  • 0 Yorum