Öğretim İlke Ve Yöntemleri Final 13. Deneme Sınavı

Toplam 20 Soru
PAYLAŞ:

1.Soru

Öğretmenin  yazılı ve sözlü sınavlar, çoktan seçmeli testler, kısa yanıtlı testler, eğitsel oyunlar, öğrenci ya da öğretmen tarafından hazırlanan kavram haritaları, öğrenci ürün dosyaları (portfolyo) ve projelerden yararlandığı aşama ders planının hangi aşamasıdır?


Tanıtma

Kazanım

Ölçme değerlendirme

Uygulama

Derse geçiş


2.Soru

Sağladığı yapay oram sayesinde öğrencilere güvenli gözlem yapma olanağı veren, yazılımlar sayesinde eğitim-öğretim sürecinde birçok işi kolaylaştıran görsel-işitsel araç-gereç aşağıdakilerden hangisidir?


Bilgisayar
Kamera
VCD
DVD
Video

3.Soru

Program sonunda öğrencilerin kazanması öngörülen davranış, özellik ve becerilerin  öğrenci tarafından ne düzeyde kazanıldığının belirlendiği değerlendirme türü hangisidir?


İzlemeye dönük değerlendirme 

Yetiştirmeye dönük değerlendirme 

Tanımaya dönük değerlendirme 

Düzey belirlemeye dönük değerlendirme 

Yerleştirmeye dönük değerlendirme 


4.Soru

Geliştirme etkinliklerinde kullanılacak materyallerin öğrenciye tanıtıldığı giriş etkinliği aşaması hangisidir?


Gözden geçirme
Derse geçiş
Dikkat çekme
Güdüleme
Değerlendirme

5.Soru

Aşağıdakilerden hangisi ekiple öğretim yönteminin özelliklerinden birisi değildir?


Okuldaki öğretmenlerden en iyi şekilde yararlanmayı sağlar
Öğretmen odaklı bir yöntemdir
Konu tekrarını en aza indirerek, zamanın ekonomik kullanılmasını öngörür
Öğretmenler arasında her alanda bir işbirliğinin oluşmasını sağlar
Öğretmenlerin kendi alanlarında uzmanlaşmalarını destekler

6.Soru

Aşağıdaki seçeneklerden hangisi küçük gruplarla öğretimin özelliklerinden biri değildir?


2-6 kişilik gruplardan oluşturulur.
İşbirliği içinde çalışan öğrenciler bazen konuyu birbirlerine öğretir.
Öğretmenin derse ve konuya daha iyi hazırlanmasını gerektirir.
Gruplar çalışırken öğretmenin yanlarına uğramaması gerekir.
Gruplar ayrılırken her grupta farklı özelliklere sahip öğrencilerin olması gerekir.

7.Soru

Aşağıda planlamalarda yer verilmesi gereken sorular ve plan bölümleri yer almaktadır. Buna göre verilen soru-bölüm eşleştirmelerinden hangisi doğrudur?


Ne zamanda yapacağız?-Süre
Niçin yapacağız?-Dersin işlenişi
Nasıl yapacağız?-Yöntem ve teknik
Amaca ulaşabildik mi?-Ölçme-değerlendirme
Ne kadar zamanda yapacağız?-Tarih

8.Soru

Aşağıdakilerden hangisi eğitsel oyunlardan kavram kontrolünün uygulanma amacıdır?


Bir durumun betimlenmesi
Yeni kelimelerin öğrenilmesi
Bir konuyu oluşturan temel ilke, kuram ve genellemelerin pekiştirilmesi
Karşılaşılan bir problem durumunun çözümlenmesi
Konuya ilişkin elde edilen verilerin tahmin yoluyla ortaya çıkarılması

9.Soru

Aşağıdaki yöntem ve tekniklerden hangisi öğrencilerin konuşma ve tartışma becerilerinin geliştirilmesinde etkili olmaktadır?


Beyin fırtınası
Grup tartışması
Forum
Vızıltı grupları
Münazara

10.Soru

I- Öğrenci

II- Öğretmen

III- Amaçlar

IV- İçerik

V- Yöntem ve teknikler

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri bir eğitim programının bileşenlerindendir?


I, II ve IV

II, III ve IV

III, IV ve V

II, III, IV ve V

I, II, IV ve V


11.Soru

Yeni deneyimler ve olanaklar olduğu zaman, konu ilgi ve dikkatlerini çektiği zaman, heyecanlandıklarında, öğrenme etkinliklerini yönlendirdiklerinde, kendi öğrenmelerinde, özgür bırakıldıklarında daha iyi öğrenen öğrenciler Honey ve Mumford'a göre hangi öğrenme stiline sahiptir?


Bağımsız
Kuramcı
Yaratıcı
Düşünen
Eylemci

12.Soru

Aşağıdaki seçeneklerden hangisi sorgulamaya dayalı öğrenmenin özelliklerinden biri değildir?


Daha çok bir araştırma sürecini vurgular.
Üst düzey düşünme becerilerini geliştirmeye yöneliktir.
Merak uyandıran bir problem durumuyla başlar.
Süreçte önemli olan, ortaya konan problemin çözümüdür.
Sorgulama sürecinde öğretmen rehber konumundadır.

13.Soru

Aşağıdakilerden hangisi eğitim hizmetinin niteliği ile ilgili bir durum değildir?


Dönüt
İpucu
Düzeltme
Bilimsellik
Katılım

14.Soru

Öğretim sürecinde bir konuda iyi anlaşılmayan noktaları belirlemek amacıyla kullanılabilecek en uygun yöntem ya da teknik aşağıdakilerden hangisidir?


Anlatım
Soru yanıt
Tartışma
Örnek olay
Gösterip yaptırma

15.Soru

Aşağıdaki yöntem ve tekniklerden hangisinin uygulanması ile sınıfta demokratik tutum ve değerlerin yerleşmesine en fazla katkı sağlanır?


Tartışma 
Problem çözme 
Rol oynama
Bilgisayarlarla öğretim
Akvaryum

16.Soru

"Öğretim sırasında öğrencilerin yaşamın gerçekleriyle karşı karşıya gelmesi, yakın çevre, ülke ve dünya olaylarına ilgi duymasının sağlanması gerekir. Bu nedenle derslerle güncel olay ve sorunlar arasında bağlantı kurulması gerekmektedir. Günlük yaşamda karşılaşılan olay ve sorunlar gibi kutlanacak belirli gün ve haftaların derslerin içerisine alınması yararlı olur. Öğrenciler özellikle belirli gün ve haftalar aracılığıyla fırsat eğitiminden yararlanarak toplumsallaşmaya da önemli ölçüde katkı getirirler. Bu konularla ilgili tutum ve becerilerini daha çok geliştirirler."

Yukarıdaki açıklama aşağıdaki öğretim ilkelerinden hangisi ile uyuşmaktadır?


Yakından uzağa ilkesi

Bilinenden bilinmeyene ilkesi

Somuttan soyuta ilkesi

Güncellik ilkesi

Açıklık ilkesi


17.Soru

Aşağıdakilerden hangisi okulöncesi kurumlarında kullanılan yıllık planda yer alan etkinliklerden biridir?


Kazanımlar
Serbest zaman
Oyun ve hareket
Değerlendirme 
Fen ve Matematik

18.Soru

I- İlköğretim basamağına yönelik genel program

II- Matematik dersi doğal sayılar konusu ile ilgili program

III- İlköğretim Basamağı Türkçe dersine yönelik program

Yukarıdaki programlar dikkate alındığında her bir programın karşılık geldiği program türü aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?


I- Eğitim Programı

II- Ders programı

III- Öğretim programı

I- Ders Programı

II- Eğitim programı

III- Öğretim programı

I- Eğitim Programı

II- Öğretim programı

III- Ders programı

I- Öğretim Programı

II- Ders programı

III- Eğitim programı

I- Öğretim Programı

II- Eğitim programı

III- Ders programı


19.Soru

Aşağıda sıralananlardan hangisi öğrenme ilkelerindendir?


Bireye görelik

Yakından uzağa

Yaşamsallık

Belirli aralıklarla çalışma

Güncellik


20.Soru

Ayrılıp-birleşme, duvar yazısı, grup araştırması gibi teknikleri aşağıdaki öğretim yöntem ve tekniklerinden hangisi ile ilişkilidir?


Eğitsel oyunlar
Beyin fırtınası
İşbirlikli öğrenme teknikleri
Örnek olay
Akran öğretimi