SOSYAL MEDYA Dersi Sosyal Medya Platformları ile Pazarlama soru cevapları:

Toplam 20 Soru & Cevap
PAYLAŞ:

#1

SORU:

İşletme blogu nedir?


CEVAP:

Bir işletme blogu müşteriler ve çalışanlarla düzenli olarak, resmi olmayan bir biçimde ve kolayca iletişimi sürdürmeyi sağlayan bir araçtır. İşletme bloglarıyla, bilgi ve uzmanlığı paylaşmak amaçlanmaktadır. İşletme blogu, her tür büyüklükteki şirketin yeni izleyicilere ulaşmasını ve sadık bir Web takibi meydana getirmeyi olanaklı kılan bir Web iletişim biçimidir.


#2

SORU:

Küçük işletmeler için blog sahibi olmanın faydaları nelerdir?


CEVAP:

Blog sahibi olmanın küçük işletmelere sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Topluluk Oluşturmak

 • Kolay Web Yayımlama Çözüm

 • Daha Üst Sırada Arama Motoru Pozisyonu

 • Daha Düşük Maliyetler

 • Daha İyi İletişim

   

#3

SORU:

Blogging plan taslağı, hangi sorulara verilecek cevaplarla oluşturulabilir?


CEVAP:

Blogging plan taslağı, şu sorulara verilecek cevaplarla oluşturulabilir; Hangi amaçla blogging yapıyorsunuz? İzleyicileriniz kimler? Ne hakkında yazacaksınız? Blog yazınız odaklı mı ve anahtar kelime planınız ne? Blog yazmak için zaman çizelgesi geliştirdiniz mi?


#4

SORU:

Blog ile pazarlamanın faydaları nelerdir?


CEVAP:

Bir bloga sahip olunduğunda işletmenize birçok fayda sağlayacaktır. Bunlar; İnanılırlık, Müşteri ilişkileri, Medya ilişkileri, İçsel işbirliği, Bilgi yönetimi, İşe alma, Pazar testi, Arama motoru görünürlüğüdür.


#5

SORU:

Mikroblogging hangi sitenin ortaya çıkmasıyla popüler hale gelmiştir?


CEVAP:

Mikroblogging, sosyal Web’de 2007’de Twitter’ın ilk kez topluma tanıtıldığı zaman sevilmeye başladı. Ancak 2008’e kadar geniş anlamda fark edilmedi. 2009’la birlikte Twitter bütünleşik global iletişim metodunun bir parçası haline geldi ve işletmeler Twitter’ın potansiyelini fark etmeye başladılar.


#6

SORU:

Twitter’ı kullanmanın pazarlamacılara sağlayacağı faydalar nelerdir?


CEVAP:

Twitter’ı kullanmanın pazarlamacılara sağlayacağı faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kilit etkileyicilerle gerçek zamanlı konuşmalara bağlanmayı ve marka evangelistlerinin hevesini artırmayı sağlar.

 • Anında geribildirim elde etmeyi sağlar; gerçek zamanlı odak grup olarak kullanılır.

 • Bloggerlar ve medya için bir endüstri kaynağı olarak marka yaratmayı sağlar.

 • İnsancıl bir görünüm yaratır ve markanın sesi olur.

 • Bir müşteri ilişkileri yönetimi aracı şeklinde kullanarak proaktif bir şekilde tüketicilerin sorularına ve problemlerine yanıt vermeyi olanaklı kılar.

 • Hatta “tweet atmadan” ya da katılım gerçekleştirmeden işletmenin kendisi, rakipler ve endüstri hakkında insanların ne dediğini değerlendirmek için Twitter’dan, izleme aracı olarak faydalanılabilir.


#7

SORU:

Pazarlamacılar için internet forumlarında bulunmanın, başlangıçta kötü şeylere engel olmak konusunda ne gibi bir faydası vardır?


CEVAP:

Forumlara katkıda bulunarak potansiyel olarak işletmeniz ya da markanız ile ilgili negatif yorumların ya da konuşmaların yerini saptayabilirsiniz ve ortalık kızışmadan önce bunları çözme konusunda proaktif olabilirsiniz. Üstelik eğer topluluğun değerli bir üyesi olarak önceden katılım sağlıyorsanız başkalarını sizi korurken yanınızda bulmanız da mümkün olabilir.


#8

SORU:

İnceleme ve değerlendirme sitelerinin pazarlamacılar için ne gibi bir reklam imkanı sağlar?


CEVAP:

Çoğu inceleme sitesinin gelir elde etmek için reklama ihtiyacı vardır ve bu yüzden ya doğrudan ya da reklam ve bağlı şirket ile satıcı arasında arabulucu ağlar (İngilizcesi affiliate networks) yoluyla işletmeler için reklam fırsatları sunmaktadır.


#9

SORU:

İşletmeler için sosyal haber siteleri müşterilerle bağ kurma açısından ne gibi bir yarar sağlar?


CEVAP:

Sosyal haber siteleri, işletmelerin müşterileriyle kişisel dostluk ilişkisi geliştirmesi için ideal platformlardır. Bu, aynı zamanda artan Web sitesi trafiğini yönlendirerek işletmelerin daha çok takipçi çekmesine yardımcı olmaktadır.


#10

SORU:

İşletmeler için sosyal haber siteleri spesifik izleyicileri hedefleme açısından ne gibi bir yarar sağlar?


CEVAP:

Digg ve Reddit gibi sosyal haber siteleri, kullanıcılara spesifik kategorilerde hikayelerini sunma seçeneği vermesine rağmen, geniş bir konu aralığına işaret etmektedirler. ShowHype ve Sphinxx gibi niş siteler spesifik bir izleyiciyi hedeflemeye yardımcı olmaktadır.


#11

SORU:

İşletmeler için sosyal haber siteleri bilgilendirici içerik yaratma açısından ne gibi bir yarar sağlar?


CEVAP:

Bu başarılı işletmelerin sosyal haber sitelerinde yapacağı birşeydir. Kullanıcının değerli bulduğu bilgilendirici ve ilgi çekici içerik Web sitesinin arama görünürlüğünü artırır. Hatta kullanıcıların sadece üye olması önemli olup, onlara satış yapmak gerekli değildir. Çünkü bu siteler işletmelerin ürün ya da hizmetleri hakkında onları eğitmede bir basamaktır.


#12

SORU:

Facebook pazarlama stratejileri ve taktikleri bağlamında ne gibi etkinlikler yapılabilir?


CEVAP:

Facebook pazarlama stratejileri ve taktikleri bağlamında şu etkinlikler yapılabilir;

 • Bir ürünün ilk gösterimini başlatın
 • Online parti verin
 • Basın toplantısı yapın (Facebook’tan canlı) 11 Web tabanlı bir seminer yapın
 • Başka sayfalara konuk gönderin
 • Scavencer Hunt’a ev sahipliği yapın
 • Ortak bir karşılaşma düzenleyin
 • Bir medya odası ekleyin

#13

SORU:

Kozmetik şirketi Clairol yeni ürün hattı olan “Nice and Easy Color Blend Foam”ı 2011’in başlarında piyasaya sürdüğünde Facebook' da nasıl bir kampanya yürütmüştür?


CEVAP:

Yeni kampanyanın başlangıcında şirketin Facebook fan sayfasında yaklaşık olarak 27 bin fan vardı. Ancak sayfayı beğenen ilk 100 bin kişiye ücretsiz olarak ürün örneğinin gönderileceği ile ilgili bir yarışma düzenlediğinde şirketin toplam fan sayısı artırarak sadece 4 günde 262 binin üzerine çıkmıştır.


#14

SORU:

İşletmeler medya paylaşım sitelerinde etiketleri nasıl kullanmalıdır?


CEVAP:

Etiket, bir içerik parçasını tanımlamaya yardımcı olmak için atanan bir kelimedir (kitap, iş, blog, sosyal medya gibi). Tek bir medya parçası birçok kelime ile etiketlenebilir. Etiketler içeriği aramak için kullanılır ki bu içerik düzyazı gibi değil, videolar ve resimlerdir. Etiketler, aile soy ağacı gibi hiyerarşik değildir ve site sahibi tarafından belirlenmekten ziyade kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Çok az etiket yerine çok fazla etiket eklemek iyi bir fikirdir. Bunu bir piramit olarak düşünmek gerekmektedir. Fotoğraf ya da videodaki kişi ya da yerin adı gibi en spesifik kelimelerle başlayın ve insanların küçükşeyleri görebileceğini unutmayın (arka planda klas bir araba mı var?). Sonra, daha kategorik kelimelere geçin (bir okyanus mazarası mı ya da bir spor gafı mı?). Etiketler, içeriğinizin bir aramada nasıl bulunabileceği ile ilgilidir. Bu yüzden bir kimsenin arama yapabileceği ilgili her kelime düşünülmelidir.


#15

SORU:

Etkili pazarlama videosu oluşturmada video türü seçimini etkileyen faktörler nelerdir?


CEVAP:

Etkili pazarlama videosu oluşturmada video türü seçimini etkileyen faktörler amaç, ,izleyiciler, içerik, dağıtım, zaman ve bütçedir.


#16

SORU:

George Wright şirketin CEO’sunun Blendtec blenderları için Youtube üzerinden uyguladığı pazarlama stratejisi nedir?


CEVAP:

2006 yılında Blendtec’in yeni pazarlama yöneticisi George Wrightşirketin CEO’sunun Blendtec blenderları ile yiyecek olmayan (misketler, bahçe tırmığı, McDonalds’ın Extra Value Meal’larından birini, kızarmış tavuk, cola ve bunun gibi) şeyleri blenderdan geçirdiği bir viral video kampanyası başlattı. Örneğin “Will it Blend?” adlı videolardan ilkinde CEO Tom Dickson 50 misketi şirketin dinlenme odasında blenderdan geçirmektedir. Beş video YouTube’a ve şirketin kendi Web sitesine yüklendikten sonra geçen beş gün içinde 6 milyon YouTube izleyicisi tarafından izlenmiştir. Videoların yayılma hızını artırmak için Blendtec, Google ve Yahoo! ile reklam anlaşması yapmaya başlamış ve daha fazla sayıda arama motoru hiti almak için dikkatli bir şekilde YouTube etiketleri seçmiştir. Sonuçta da perakende satışlarda %700 artış sağlanmıştır.


#17

SORU:

Sanal dünyalar ile pazarlamaya hangi şirketlerin uygulamaları örnek verilebilir?


CEVAP:

Örneğin IBM, sanal dünya ortamını müşteri eğitimini geliştirmek, üç boyutlu sosyal alışveriş deneyimi yaratmak ve etkinliklere evsahipliği yapmak için kullanmaktadır. Best Buy ile ortak çalışan Geek Squad, müşteri hizmetlerini sanal dünyaları içene alacak şekilde genişletmiştir ve örnek vermek gerekirse bilgisayar ile ilgili soruları Second Life’tan yanıtlayacağını ifade etmiştir.  Çoğu başka şirket de Second Life gibi sanal dünyalarda varlıklarını oluşturmuştur. Bunlar arasında Cisco Systems, Reuters, Dell, Toyota, Mazda, Nissan, MTV, Adidas sayılabilir.


#18

SORU:

Müşterilerin gerçek mağazalardaki gibi benzer deneyimleri gerçekleştirilebilmesi hangi ortamda mümkün olmaktadır?


CEVAP:

Üç boyutlu yani 3D sanal dünyalar işletmelerin müşterileriyle iletişim kurduğu kanallardan biri olarak boy göstermeye başlamıştır. Müşterilerin gerçek mağazalardaki gibi benzer deneyimleri gerçekleştirilebildiği sanal dünyalarda, müşterinin niyeti, tutumları ve ürün bilgisi artırılabilir.


#19

SORU:

İşletmeler sanal dünyada etik açıdan neye dikkat etmelidirler?


CEVAP:

Sanal dünyadaki negatif taraflar anlaşılmalı ve frenlenmelidir. Yetişkinlere yönelik içeriğin olduğu bir dünya içinde uygun davranış ve etik ile ilgili sorunlar gündeme gelmektedir. Sanal dünya davranışı herkese açık alanlarda sorun olabilir ve bu durum şirket imajını ya da markayı lekeleyebilir.


#20

SORU:

İşletmelere sanal dünyada toplantı yapma fırsatı dahi veren yazılım hangisidir?


CEVAP:

İşletmeler geniş bir bölgeye yayılmış çalışanlarıyla toplantı yapmak için Second Life’a başvurmaktadır.