Sınıf Yönetimi Final 28. Deneme Sınavı

Toplam 20 Soru
PAYLAŞ:

1.Soru

Matematik öğretmeni Selim öğretmen, o gün derste dört işlem konusunu anlatmak için bir ders planı yapar. Ders planına göre öğretime önce toplama işlemiyle başlayıp en son bölme işlemine geçecektir. Aşağıdakilerden hangisi Selim öğretmenin bu ders planını hazırlanmasında dikkat ettiği özelliktir?


Pekiştirme

Sıra

Süreklilik

Bütünlük

Hazırlıklar


2.Soru

Öğrencilerde, öğretim uygulamasından sonra görülmek istenen davranışlara ne ad verilir?


Hedef davranışlar

Eğitimsel davranışlar

Duyuşsal davranışlar

Bilişsel davranışlar

Devinsel davranışlar


3.Soru

Sema arkadaşı Elif’in yere düşen kalemini alıp ona uzatmıştır. Öğretmen Sema’ya “Arkadaşının yere düşen kalemini vermen güzel bir davranış.” demiştir. Öğretmen bu sözleriyle hangi eğitim yöntemini kullanmıştır?


Dikkati Çekme

Amaçları Açıklama

Güdüleme

Kurgu

Dönüt Alma, Düzeltme


4.Soru

Aşağıdakilerden hangisi eğitim yönetiminin basamaklarından birisi değildir?


Merkez

İl

İlçe

Okul yönetimi

Sınıf


5.Soru

Aşağıdakilerden hangisi eğitsel amaçlar için gerekli araçlardan ve bunların düzenlenişinden oluşur?


Sınıf yönetimi

Plan-program hazırlıkları

Sosyal ortam 

Eğitim yönetimi

Fiziksel ortam


6.Soru

Etkili bir sınıf yönetiminin dönümcül ögesi aşağıdakilerden hangisidir?


Öğretmen

Öğrenci

Veli

Müdür

Aile


7.Soru

  • I. Ailedeki Çocuk Sayısı
  • II. Ailenin Gelir Durumu
  • III. Ailenin Eğitim Durumu
  • IV. Ailede Bireylerin İlişki Biçimi

Yukarıdaki faktörlerden hangisi/hangileri sınıfı etkilemektedir?


I ve II

II ve IV

I, II, III, IV

III ve IV

II,III ve IV


8.Soru

Yapıp gösterme aşaması ne ile tamamlanmalıdır?


Soru-yanıtla ile

Özetleme ile

Güdüleme ile

Dönüt alma ile

Kurgulama ile


9.Soru

Sınıfta her özellik ve kişilikteki öğrencilerin sürekli birlikte olmaları onların hoşgörülü ve barış içinde birlikte yaşamasını gerektirir.
Bu açıklama aşağıdakilerden hangisi ile ilgilidir?


Sosyal

İşbirliği

Demokrasi

Ayrıştırmacı

Kuralsız


10.Soru

Aşağıdakilerden hangisi, öğrencilerde istenen davranışları çağrıştırmak için yapılması gerekenler arasında yer almaz?


Olumsuz örnekler olumlu davranışları çağrıştırır.

İstenen davranışı desteklemek için o davranış gündemde tutulmalıdır.

İstenen davranışı çağrıştırmada olumsuz sözcüklerden kaçınılmalıdır.

Diğer insanların gösterdiği istenen davranışlar çağrıştırıcı özellik taşır.

İstenen davranışı çağrıştırmada olumsuz sözcüklerden kaçınılmalıdır.


11.Soru

Aşağıdakilerden hangisi uygun öğretmen davranışlarından biri değildir?


Öğrenciyle alay etmeme

Öğrenciyi utandırmama

Öğrenciyi anlamaya çalışmak

Öğrenciye zarar vermemek

Otoriter bir tavır sergilemek 


12.Soru

"Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere kendi programlarını hazırlamalarında bir takım esneklikler tanımıştır." Aşağıda verilen örneklerden hangisi öğretmenin bu esneklikleri dikkate aldığını göstermektedir?


Müzik dersinde, öğretmenin sınıfındaki tüm öğrencilerinden kusursuz bir şekilde solfej yapmasını beklemesi.

Coğrafya dersinde, öğretmenin konuya bulundukları şehirin ve bölgenin coğrafi özelliklerini anlatarak başlaması.

Bilgisayarla ilgili hazır bulunuşlukları yüksek öğrencilerin bulunduğu bir sınıfta, bilgisayar öğretmenin tüm konuları plandaki gibi ayrıntılı işlemesi.

Biyoloji dersinde öğretmenin, sürüngenlerin dolaşım ve sindirim sistemlerini ve Latince kavramlarını öğrencilere öğretmesi.

Öğretmenin öğrencilerden coğrafya sınavı için, tüm ülkelerin nüfus sayılarını ve doğal kaynaklarını bilmelerini talep etmesi.


13.Soru

I- Davranışın türünü, şeklini ve yoğunluğunu. II- Öğrencinin, ailenin ve ortamın özelliklerini. III- Eylemin amaçlarını, sonuçlarını ve başkalarının üzerindeki etkilerini. Öğretmen istenmeyen davranışlara karşı eylemlerin seçiminde yukarıda verilen etmenlerden hangisi ya da hangilerini göz önünde bulundurmalıdır?


I, II, III

I, III

II, III

I, II

Yalnız III


14.Soru

Sınıf içi renklerle ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?


Sınıfta bulunan herşeyin rengi aynı olmalıdır.

Sınıf içi renkler için, dokuzuncu sınıfa kadar mavi ve mavi-yeşil tonlar önerilmektedir.

Koyu mavi, açık sarı ve portakal renkleri uyarıcı olabilmektedir.

Kırmızı renk gevşetici ve rahatlatıcı bir etki yaratır.

Açık mavi kışkırtıcı, heyecan verici, gerilim yaratıcı bir etki bırakır.


15.Soru

Sınıfta belirlenen eğitim amaçları hedef alınarak, görevlerin ve bu görevlerle ilgili ilişkilerin düzenlenmesi, sınıf yönetimi süreçlerinden hangisini kapsamaktadır?


Örgütleme

Karar Verme

Planlama

İletişim

Değerlendirme


16.Soru

Aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?


Öğrenci sayısı hedeflere göre farklılaşmaktadır.

Sınıfın düzeyi sayının belirleyicilerindendir.

Yöntem farkları ile sayı arasında bir ilişki vardır.

Dersin ve konunun özellikleri ile sayı arasında bir ilişki vardır. 

Sayı arttıkça bazı yöntemleri seçmek de kolaylaşır.


17.Soru

Sınıf yönetiminde; amaca yönelik olarak eldekilerin uygun şekle sokulması anlamına gelen kavram aşağıdakilerden hangisidir?


Güvenlik

Düzen

Çevre

Örgütleme

Denge


18.Soru

Öğrencilere kazandırılması gereken hedef davranışlarla ilgili olarak aşağıda söylenenlerden hangisi doğrudur?


öğrencilerin göstermesi beklenen hedef davranışlar

öğrencilerin göstermeleri beklenen hedef davranışlarla gösterdikleri hedef davranışlar arasındaki fark

öğrencilerin gösterdikleri hedef davranışlar

öğrencilerin geleneksel davranışları

öğrencilerin ailede edindikleri davranışlar


19.Soru

Aşağıdakilerden hangisi kaygıyı azaltıcı davranışlardır?


Disiplinli ve açık davranışlar

Dikkatsiz ve özensiz davranışlar

Tutarlı ve açık davranışlar

Tutarsız ve düzenli davranışlar

Esnek ve kapalı davranışlar


20.Soru

İnsanların ilk eğitimlerini aldığı ve toplumsallaşma sürecine başladığı topluluk aşağıdakilerden hangisidir?


Arkadaş grupları

Okul

Aile

Komşular

Akrabalar