Sınıf Yönetimi Final 31. Deneme Sınavı

Toplam 20 Soru
PAYLAŞ:

1.Soru

Aşağıdakilerden hangisi grupların temel özelliklerinden biri değildir?


Rol ve statüler

Grup baskısı

Disiplin

Grup değerleri ve normları

Grup bağlılığı


2.Soru

1-Öğrencilere bir hazırbulunuşluk testinin uygulanması 2-Öğrencilerin gruplara ayrılması 3-Dersin amaçlarının belirlenmesi 4-Eğitsel etkinliklerin düzenlenmesi 5-Öğrencilerin gösterdiği hedef davranışların çıkarılması 6-Öğrencilere kazandırılması gereken hedef davranışların saptanması
Bursa’da bir devlet okulunda görev yapan Şükriye Öğretmen'in, hedef davranış yazma sürecindeki aşamaları karışık olarak yukarıda verilmiştir. Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde Şükriye Öğretmen’in izleyeceği süreç doğru sıralama ile verilmiştir?


2, 3, 1, 6, 4, 5

3, 1, 2, 5, 6, 4

4, 3, 2, 5, 6, 1

1, 2, 3, 4, 5, 6

6, 5, 4, 3, 2, 1


3.Soru

Aşağıdakilerden hangisi sınıf kurallarının belirlenmesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri değildir?


Kurallar öğrencilerin görüşleri alınarak oluşturulmalıdır.

Sınıf kuralları ilk günlerde oluşturulmalıdır.

Sözlü olan sınıf kuralları öğrencilere benimsetilmelidir.

Okulun politika ve kurallarına uygun olmalıdır.

Sınıf kurallarının mantığı öğrencilere açıklanmalıdır.


4.Soru

Öğrencilerin tanınması ve hazırbulunuşluk düzeylerinin belirlenmesi ders planının hangi bölümü ile ilişkilidir?


Uygulama

Hazırlık

Denetleme

Pekiştirme

Değerlendirme


5.Soru

Plân ve programların değerlendirme ölçütleri aşağıdakilerden hangisidir?


Kaynak

Hedef

Amaç

Araç

Etkinlik


6.Soru

Ölçüm sonuçlarının, ölçütlerle karşılaştırılıp, değer yargılarıyla ifade edilmesine ne ad verilir?


Ölçme

Güdüleme

Düzeltme

Değerlendirme

Dönüt alma.


7.Soru

Eğitsel hazırlıklar tamamlandıktan sonra eğitim uygulamasının ana basamakları hazırlanır. Aşağıdakilerden hangisi bu ana basamaklardan bir tanesidir?


Güdüleme

Dönüt alma, düzeltme

Kurgu

Hazır bulunuşluk

Kaygı düzeyi


8.Soru

Aşağıdakilerden hangisi istenen davranışa inandırmanın yollarından biri değildir?


İstenen davranışın yasallığını ve toplumca beğenildiğini belirtme

İstenilen şekilde davranılmadığında olumsuz sonuçlar alınacağını belirtme

İstenilen davranışın zararlarını gösterme

İstenen davranışın zevk verecek olan sonuçlarını gösterme

İstenen davranışa ilişkin olumlu örnekler gösterme


9.Soru

Öğrencinin istenen davranışı kendisinin yapamadığı durumlarda,davranış değişikliği sürecinin öğretmen tarafından oluşturulduğu yaklaşım aşağıdakilerden hangisidir?


Gelişimsel yaklaşım

Modern yaklaşım

Karışmacı olmayan yaklaşım

Etkileşimci yaklaşım

Karışmacı yaklaşım


10.Soru

İstenmeyen davranışlara karşı eylemlerin seçiminde öğretmenin göz önünde bulundurması gereken durumlar arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?


Davranışın türünü, şeklini ve yoğunluğunu doğru tespit etmeli

Ortamın özelliklerini göz önünde bulundurmalı

Eylemin başkaları üzerindeki etkilerini dikkate almamalı

Öğrencinin ve ailenin ortamını tanımalı

Eylemin amaçlarını ve sonuçlarını gözetmeli


11.Soru

Aşağıdakilerden hangisi ders araçlarından biri değildir?


Tahta 

Tepegöz

Ders kitabı

Dersin konu başlığı

Bilgisayar destekli paket programlar


12.Soru

Aşağıdakilerden hangisi grubun büyüklüğü ve öğrenme arasındaki ilişkiyle ilgili yanlış bir bilgidir?


Küçük gruplarda etkileşim büyük gruplara oranla daha fazladır.

Küçük gruplar özellikle büyük grupların veya sınıfın çalışma konularının yardımcı görevlerini yerine getirmede etkilidir.

İkili gruplamalar, uzman/acemi yaklaşımı ya da eşlerin bir araya gelmesi üzerine tasarlanmış kavramaya yönelik öğrenme çalışmalarını arttırmada sık sık kullanılır.

4’lü küçük gruplandırma ile 8’li büyük gruplandırma, sınıflarda sıklıkla rastlanan grup türleridir.

Üçlü gruplandırma özellikle problem çözme açısından sıklıkla tercih edilir. 


13.Soru

Yönetim-eğitim-okul-sınıf yönetimi kavramları arasındaki ilişki üzerine aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?


Okul yönetimi, mekânın, öğrencilerin ve kaynakların yönetimidir.

Sınıf yönetimi, insan davranışlarının yönlendirilmesidir.

Yönetim, eğitsel etkinliklerin öğretmen kılavuzluğunda, katılanlarca yönetilmesidir.

Okul, eğitsel çabaların ürüne en yakın gerçekleştiği merkezdir.

Eğitim, bilgiye sahip olmaktır.


14.Soru

Aşağıdakilerden hangisi bir öğretmenin öğrenciyi güdülemek için yapabileceği davranışlardan biri değildir?


Öğrencinin kendi yeteneklerini görebileceği somut olanaklar oluşturmak

Hedef davranışların faydalarını yaşayarak tecrübe edebileceği ortamlar oluşturmak

Öğrenciye bir yardımcı, bir arkadaş gibi davranmak

Öğrenciye karşı bir korku ögesi, bir rakip olmak

Derse hazırlıklı ve ilgili olup önem verdiğini göstermek


15.Soru

Aşağıdakilerden hangisi bir sınıf düzeni değildir ?


Klasik düzen

Tek grup düzeni

Çok grup düzeni 

Bireysel düzen

Modern düzen


16.Soru

Öğrenci davranışının filizlendiği ve oku­la kadarki dönemde en etkili ortam aşağıdakilerden hangisidir?


Sosyal medya

Sokak

Aile

Sınıf

Okul bahçesi


17.Soru

I-Öğrencilerin küçük/büyük istenen davranışlarını övmek
II-Öğrencilerdeki değişiklikleri izlemek
III-Karşılaştıkları güçlüklerde yardım etmek
IV-Beğenilmeyen davranışlarını arkadaşlarının yanında söylemek
V-İstenen davranışları kolaylaştırıcı ortam hazırlamak
Yukarıdakilerden hangisi/hangileri istenen davranışları kolaylaştırmada yardımcı öğretmen davranışları arasında sayılabilir?


Yalnız V

Yalnız II

I, II, III ve V

I, II, IV ve V

I, II, III ve IV


18.Soru

Bilinenden bilinmeyene, kolaydan zora gibi öğretim ilkelerine göre dersin planlanması, planların hangi özelliği ile ilişkilidir?


Pekiştirme

Denetleme

Süreklilik

Sıra

Bütünlük


19.Soru

Aşağıdakilerden hangisi eğitim sürecinde yapılan değerlendirmenin temel amacıdır?


Öğrenci başarısını belgelendirmek

Başarılı öğrencileri ödüllendirmek

Öğrencinin sınıf geçme kararını verebilmek

Hedef davranışlara ulaşılmasını sağlamak

Öğrenciye not verebilmek


20.Soru

Aşağıdakilerden hangisi değerlendirmenin amaçlarından değildir?


amaçlardan sapmalar 

yanlışları doğrularla 

 eylemi geliştirmek 

 seçilen etkinliklerle hedef davranışlara ulaşmak 

öğrencileri kontrol etmek