Öğretimde Planlama Ve Değerlendirme Ara 14. Deneme Sınavı

Toplam 20 Soru
PAYLAŞ:

1.Soru

Aşağıdakilerden hangisinde doğru bir ifade kullanılmıştır?


Öğretim, öğretme ve öğrenme faaliyetlerini kapsar.

Öğretim yalnız öğrenme faaliyetlerini kapsar.

Öğretme, öğretim ve öğrenme faaliyetlerini kapsar.

Öğretim, öğretmenin altında yer alır.

Öğretim, öğrenmenin altında yer alır.


2.Soru

Temel dayanağını Gestalt psikolojisinin oluşturduğu öğrenme kuramı aşağıdakilerden hangisidir?


Davranışçı yaklaşım

Bilişsel yaklaşım

Sosyal öğrenme kuramı

Yapılandırmacılık

Beyin temelli öğrenme kuramı


3.Soru

Etkinlik planı içerisinde yer alan ve özel gerekisimli çocuklara ilişkin yapılabilecek düzenlemeleri kapsayan bölüm aşağıdakilerden hangisidir?


Kazanım ve göstergeler

Değerlendirme

Uyarlama

Öğrenme süreci

Sözcükler ve kavramlar


4.Soru

Hangisi örtük programın kapsamında okul ve çevre etkileşimi ve okulun idari  düzenlemeleri içerisinde değerlendirilmez?


Toplumsal normlar ve değerler

Öğretmenlerin ön yargıları

İdeoloji

Ders kitapları

Okul kuralları


5.Soru

Seçeneklerden hangisi sunuş yoluyla öğretim stratejisinde kullanılan yöntemlerden biridir? 


Tümevarım yöntemi uygulamak

Bilim adamı gibi düşünmek

Veri toplamak

Bolca örnek vermek

Gözlem yapmak


6.Soru

  1. İyi yapılandırılmış bilgi, kavramlara, bütünleştirilmiş bilgiye ve de birikimli deneyimlere dayalıdır.
  2. Uygun motivasyon düzeyi, içsel motivasyon ve öğrenilecek materyale yönelik geliştirilen sahiplik duygusuna dayalıdır.
  3. Öğrenci etkinliği pasif değil aktif öğrenmeye dayalıdır.
  4. Öğretmen-öğrenci, öğrenci-öğrenci etkileşimini kapsayacak şekilde diğerleri ile
    etkileşim ön plandadır

Yukarıda verilen özellikler hangi yaklaşımın 4 temel özelliğidir?


Yüzeysel öğrenme yaklaşımı

Derinlemesine öğrenme yaklaşımı

Stratejik öğrenme yaklaşımı

Aktif öğrenme

İşbirliğine dayalı öğrenme


7.Soru

Öğrencilerin tamamen etkin olduğu ve problem çözme basamaklarının  uygulandığı öğretme stratejisi aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?


Buluş yoluyla öğretme

Araştırma inceleme yoluyla öğretme

Sunuş yoluyla öğretme

Problem çözme

Mikro öğretim


8.Soru

Çocukların gün¬lerini planlama, uygulamaya aktarma ve değerlendirme yeterliklerini geliştirme amacıyla grup olarak, gün içindeki tüm uygulamaların değerlendirilmesi ve bir sonraki gün neler yapılacağına ilişkin görüşlerin belirlenmesi gibi etkinlikleri kapsayan günlük eğitim akışının adı aşağıdakilerden hangisidir?


Güne Başlama Zamanı

Oyun Zamanı

Etkinlik Zamanı

Değerlendirme Zamanı

Eve Dönüş Zamanı


9.Soru

Öğretmenin, bilgiyi öğrenciye sunmak yerine, öğrencinin çabalarına dayalı olarak öğrenmesini sağlayacak bir ortam hazırlayarak süreci yönettiği öğretim stratejisi aşağıdakilerden hangisidir?


Sunuş yoluyla öğretim

Buluş yoluyla öğretim

Araştırma yoluyla öğretim

Oyun yoluyla öğretim

Drama yoluyla öğretim


10.Soru

Bir öğretmenin çalıştığı çocuk grubunun gelişimini desteklemek için etkinlik oluşturmak üzere alacağı kazanım ve göstergeleri, kavramları, alan gezilerini, özel gün ve haftalar ile aile katılımı ve değerlendirme süreçlerini içeren bir çalışma planıdır.Bu neyin tanımıdır?


Günlük Eğitim Planı

Yıllık Plan

Aile Eğitim programı

Eğitim Programı

Aylık Eğitim Planı


11.Soru

Bir etkinlik planı içerisinde aşağıda yer alan aşamalardan hangisi veya hangileri yer almaktadır?
Sözcükler ve kavramlar
Öğrenme süreci
Uyarlama
Değerlendirme


I ve II

II ve III

Yalnız III

Yalnız IV

Hepsi


12.Soru

Eğitim programlarının konu alanı üzerinde duran, geçmişten gelen değerlerin korunmasını savunan belli bir felsefeye dayanmaktan çok doğrudan bir eğitim hareketi olarak
ortaya çıkan eğitim felsefesi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?


Pragmatizm

Daimicilik

İlerlemecilik

Esasicilik

Yeniden kurmacılık


13.Soru

Bir  programının sistematik ve iyi örgütlenmiş olması onun hangi özelliğini göstermektedir?


Anlamlı

Yararlı

Kaynaşık

Ekonomik

Güvenilir


14.Soru

Öğrenmenin temel özellikleriyle ilgili olarak seçeneklerden hangisi söylenemez? 


Yeni davranışlar kazandırması

Var olan davranışı değiştirmesi

Herkes için genellenebilir olması

Yaşantı ürünü olması

Kalıcı izli olması


15.Soru

Aşağıdakilerden hangisi altı şapkalı düşünme tekniğinde kırmızı şapkanın özelliğidir?


Duygusal olması

Kötümser olması

Objektif olması

Olumlu olması

Yaratıcı olması


16.Soru

Öğretmen ve öğrenci arasında yoğun bir etkileşimi gerektirir
Bol örnek vermeyi gerektirir
Genelden özele doğru aşamalı bir sıra izlenir
Öğretim adım adım ilerler
Sunuş yoluyla öğretim stratejisi ile ilgili olarak yukarıda yer alan maddelerden hangisi veya hangileri doğrudur?


I ve II

I, II ve III

I ve IV

Hepsi

IV, III ve II


17.Soru

Bir eğitim kurumunda öğrencilerde beklenen davranış değişikliğini oluşturabilmek için planlanmış etkinliklerin tümü olarak tanımlanan yapı aşağıdakilerden hangisidir?


Öğretim programı

Eğitim programı

Ders programı

Yıllık plan

Ders planı


18.Soru

Aşağıdakilerden hangisi öğretim ortamının bileşenlerinden değildir?


Psikolojik

Fiziksel

Biyolojik

Sosyal

Öğrenme süreçleri


19.Soru

Soru-yanıt yöntemi ile ilgili olarak aşağıda yer alan yargılardan hangisi yanlıştır?


Sözel etkileşime dayalı bir yöntemdir

Öğretmen aldığı yanıtları değerlendirerek öğretimi gerçekleştirir

Öğretmen öğrencilerin düşünmelerine fırsat verecek sorular hazırlar

Sorular kişiye özel hazırlanmalı ve tek bir kişiye sorulmalıdır

Sorular basit, açık ve anlaşılır olmalıdır


20.Soru

Aşağıdakilerden hangisi eğitim programının psikolojik temellerinin önemini belirtmektedir?


Bireyi ihtiyaçlarına göre yetiştirme

Öğretimi planlamaya yön verme

Hedefleri davranışa dönüştürme

Bireye kültürel değerler kazandırma

Bireyin nasıl öğrendiğini ortaya koyma