İNTERNET VE MOBİL PAZARLAMA Dersi BAŞARILI BİR MOBİL PAZARLAMA KAMPANYASININ ÖZELLİKLERİ VE DÜNYADAN ÖRNEKLER soru cevapları:

Toplam 40 Soru & Cevap
PAYLAŞ:

#1

SORU:

Mobil pazarlama kampanyasının özelliklerinden yenilik maddesini tartışınız.


CEVAP:

Başarılı kampanyalar karakteristik olarak inovatif bir bileşen de eklerler. Örneğin, QR kodunu tarayan insanlar için ücretsiz ürün sunmaktan daha fazlasını yaparlar. Bunun yerine mobil aygıtların benzersiz özelliklerinden yararlandıkları yeni ve inovatif bir yolla kendi tüketicileriyle bağlantı kurabilirler. Mobil aygıtlar hem kullanıcılara hem pazarlamacılara eşit bir şekilde potansiyel alıcıların kendi konumlarına dayalı hedefleme yapmasına imkan veren GPS teknolojisine sahiptir ve bir mobil aygıtın hız ölçerinin seyahat eden bir kimsenin hızını izlemek için ve hatta mobil aygıt sallandığı zaman algılamak için kullanılabileceğini hatırlayın. Pusula, pazarlamacıların kullanıcının yüzünü hangi yöne döndüğünü bulmasına izin verir. Örneğin yüzlerinin dönük olduğu yöne dayalı olarak kullanıcıya restoran derecelendirmeyi sağlayan Yelp gibi uygulamalar her zaman yararlıdır. Dahası, mobil aygıtlar 2D kodlarını tarama, veri ve bilgi paylaşma ve bir kişinin vücuduna mobil aygıt yaklaştırılıp tutulduğu zaman tanıma yeteneğine sahiptir.


#2

SORU:

Bir mobil pazarlama kampanyasının başarılı olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekir?


CEVAP:

Başarılı bir mobil pazarlama kampanyasının özelliklerini şu başlıklar altında sıralayabiliriz: Ölçülebilirlik, müşteri anlayışı ve yenilik.


#3

SORU:

Mobil pazarlama kampanyasının başarılı olması için sahip olması gereken ölçülebilirlik özelliğini açıklayınız.


CEVAP:

Mobil pazarlama kampanyalarında öncelikle müşteriyi doğru anlamak, yenilikleri takip etmek ve onları amaçlar dahilinde bükebilmek, ayrıca başarımızı ifade edebilmek için ölçülebilirlik özelliğine sahip olmak gerekmektedir. Bir kampanyanın tam potansiyeline erişemeyeceğinin en belirgin işareti sonuçları izlemek için bir sistem oluşturmadan pazarlama müdürü ya da firma sahibi tarafından kampanyanın başlatılmış olmasıdır. Çoğu şirket, yeni ve gelişmekte olan mobil pazarlama gibi bir trendi bir strateji planı olmadan ya da takip mekanizması oluşturmadan kullanmaya başlıyor. Bunların aksine işe, sonuçları takip etmek için hangi ölçülerin kullanılacağı kararının verilmesiyle başlanan kampanyalar başarılı olmaktadırlar.


#4

SORU:

Sinema bilet satış yeri olan Fandango’nun müşteri bağlılığını geliştirmek için izlediği yöntemi değerlendiriniz.


CEVAP:

Başarılı bir mobil medya kampanyası oluşturmak için bir mobil web sitesi yaratmak ve bir mobil arama programı yürütmekten daha fazlasına gerek vardır. Dikkatli bir planlama ve geliştirmeye ek olarak değerli müşteri anlayışı gerekir. Başarılı mobil pazarlama kampanyaları, müşteri anlayışı elde etmekle başlar. Daha sonra bu anlayışı, satışlarını ve geliri arttırmak için kullanır. Fandango, kendi mobil uygulamasını ziyaret eden insanların davranışlarını analiz etmeye başladı. Böylece potansiyel bilet satın alanların üç şey istediklerinin farkına vardı: Sinema saatlerini kontrol etme yeterliliği, bilet satın alma yeterliliği ve sinemaya geldikleri zaman biletlerini almak için sırada beklemek zorunda olmamak. Bu istekleri karşılayacak bir uygulama oluşturan Fandango, müşterilerin düşünce sürecini analiz edip detaydan özete gelerek müşterileri için üstün bir bilet satın alma deneyimi sunarak müşteri bağlılığını geliştirdi.


#5

SORU:

Etkin bir mobil pazarlama kampanyası yaratmanın son adımı olan neyin çalıştığını takip etme ve gerekli düzenlemeleri yapma maddesini açıklayınız.


CEVAP:

21. yüzyılda artık hangi pazarlamanın çalıştığı hangisinin çalışmadığı izlenebilmektedir. Bu durum, internet üzerinden ve mobil aracılı reklam olduğunda özellikle doğrudur. Eğer satış personeliniz kuponların nasıl kabul edileceğini ve onların düzgün bir şekilde nasıl izleneceğini bilmiyorsa etkili bir mobil kupon kampanyası başlatamazsınız. Personelinizin eğitimi önemli olacaktır. Mobil web için yeni analiz yazılımları kullanmak yatırımınızın getirisini kanıtlamak için satışa yönelik doğru pazarlama detaylarınızı izlemeye yardımcı olacaktır.


#6

SORU:

Mobil pazarlama kampanyasını başlatma ve pazarlama adımını açıklayınız.


CEVAP:

Uygun bir mobil pazarlama kampanyasını hemen başlatmak daha sonra mükemmel bir kampanya başlatmaktan daha iyi olacaktır. Mobil pazarlama çabalarının başarısı için kampanyanın pazarlamasının kritik önem taşıdığının farkında olun. Eğer mobil ile bir şey yaptığınızı müşterilerinizin bilmesine izin vermezseniz müşterilerinizin katılımı muhtemel değildir.


#7

SORU:

Dinamik mobil pazarlama kampanyası yaratmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir ve bunları açıklayınız.


CEVAP:
 • Dinamik bir mobil pazarlama kampanyası yaratmak için şu 5 adımın izlenmesinde fayda vardır:
  Hedef pazarın ne istediğini anlama ve sunma: Diğer pazarlama araçlarının aksine mobil olma sadece eğer müşterileriniz size izin ve daha kapsamlı ulaşma imkanı vermişse çalışır. Mobil olma salt-çekme pazarlaması yöntemidir. İnsanlar meşguldür ve günlük bazda onlara ulaşan çok sayıda pazarlama mesajından bunalmışlardır. Bir mobil pazarlama kampanyası ile insanların hayatlarının içine daha fazla pazarlama eklemek istersiniz.
 • Hedef pazarın istekleri ile istenen sonuçları uyumlu hale getirme: Herhangi bir başarılı pazarlama çabasının temelde yeni müşteri elde etme, mevcut müşterilere satışları artırma, mevcut müşteri elde tutma ve marka farkındalığı olan amaçları vardır.
 • Kampanya için doğru mobil pazarlama araçlarını seçme: Burada kullanılabilecek araçlar şu şekilde sıralanabilir: Ses/İfade etme, yazılı metin/yazılı mesajlaşma, mobil web, arama, reklam ve duyurum, sosyal ağ kurma ve yakınlık pazarlaması şeklindedir.
 • Mobil pazarlama kampanyasını başlatma ve pazarlama: Uygun bir mobil pazarlama kampanyasını hemen başlatmak daha sonra mükemmel bir kampanya başlatmaktan daha iyi olacaktır.
 • Neyin çalıştığını takip etme ve gerekli düzenlemeleri yapma: Günümüzde artık hangi pazarlamanın çalıştığı hangisinin çalışmadığı izlenebilmektedir. Bu, İnternet üzerinden ve mobil aracılı reklam olduğunda özellikle doğrudur.

#8

SORU:

Hedef pazarın istekleri ile istenen sonuçları uyumlu hale getirme adımını açıklayınız.


CEVAP:

Herhangi bir başarılı pazarlama çabasının temelde yeni müşteri elde etme, mevcut müşterileri elde tutarak satışları arttırma ve marka farkındalığı olan amaçları bulunur. Müşterilerin mobil olarak sizinle etkileşime geçtikten sonra tam olarak yapmasını istediğiniz şey ve bu özel pazarlama çabasıyla şirketin çözmesi gereken problemin ne olduğu konusunda spesifik olun.


#9

SORU:

Dinamik mobil pazarlama kampanyası yaratmak için izlenen doğru mobil pazarlama araçlarını seçme adımında kullanılabilecek araçları sıralayınız.


CEVAP:

Kampanya için doğru mobil pazarlama araçlarını seçmek gerekir. Bunun için kullanılabilecek araçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ses/İfade etme, yazılı metin/yazılı mesajlaşma
 • Mobil web
 • Mobil arama
 • Mobil reklam
 • Mobil duyurum
 • Sosyal ağ kurma
 • Yakınlık pazarlaması (Bluetooth, NFC yoluyla).

#10

SORU:

Bir çekme pazarlaması (inbound pazarlama) kampanyasına başlamak için müşterinin kısıtlı zamanına değer katacak durumları anlamak gerekir. Mobil aracılığıyla değer sağlamanın seçeneklerini açıklayınız.


CEVAP:

Mobil aracılığıyla değer sağlamak için 6 seçenek vardır. Bunlar:

 • Konuma özgün bilgiler: Bir konum-odaklı kampanya bir kimsenin fiziksel olarak ya da konuma göre sizi bulmaya yardımcı olacak adresleri, yol tarifelerini, haritaları, mağazanızın ön tarafının fotoğraflarını vb. gibi şeyleri içerir.
 • Zamanında bilgi: Eğer hızlı bir şekilde özel bilgiler hakkında hedef pazarı uyarmak gerekiyorsa hatta bir e-mailin çok yavaş
 • olabileceğinde, mobil olma müşterilerinize değer sağlamak için mükemmel bir yoldur.
 • Hayatı kolaylaştırma: Müşterileriniz için hayatı kolaylaştıracak ve daha verimli hale getirerek sunabileceğiniz her şey mobil kampanya için iyi bir seçenektir.
 • Finansal teşvik: İnsanlar paralarını muhafaza etmeyi, iyi bir anlaşma bulmayı ve özel hissetmeyi sever. Müşterileriniz için değer sağlayan bir yol bulun.
 • Eğlence: Boş zaman ayırmak için herkesin birkaç dakikası vardır ve bir mobil aygıt sizin için mobil aracılığıyla eğlenmek için olası bir adaydır.
 • Bağlantı: Genç nesiller diğer birçok neslin olmadığı şekilde cep telefonları ve internet aracılığıyla birbirlerine bağlı büyümektedir.

#11

SORU:

Dünyanın en ünlü ve başarılı kampanyaları arasında sayılan Amerikan Kızıl Haçı örgütünün başarısını değerlendiriniz.


CEVAP:

Amerika Kıtası’nın en yoksul ülkesi olarak gösterilen Haiti’de yaşanan deprem sonucunda 300 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Bu depremin acısını sarmak için en etkili kampanyayı gerçekleştiren örgüt Amerikan Kızıl Haçı oldu. Haiti Deprem Yardımı kampanyasıyla mobil telefon kullanıcıları, Haiti yazıp 90999’a SMS göndererek Amerikan Kızıl Haçı’na 10 dolar bağışladılar. Bu kampanyaya 3 milyondan fazla insan katıldı ve 32 milyon dolardan fazla bağış toplandı. Kampanya katılımcılarının %95’i -ki bu örgüt açısından 2.850.000 yeni müşteriyle bağ kurmak demek- ilk kez bağış yapmışlardır. Bu kampanyanın sırrı olan SMS’in, bir pazarlama aracı olduğu kadar operasyonel bir araç olarak da kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Örgüt artan marka farkındalığı ve yeni bağışçıların kazanılması ile pazarlamadan yararlandı.


#12

SORU:

HBO’nun yarattığı kampanya sonucunda izleyici sayısında artış sağlamasını neye borçludur?


CEVAP:

Flixster ve Variety mobil uygulamaları üzerinde film eleştirileri yapanlara yönelik kanalın True Blood dizisinin fragmanını izlemeyi çekici hale getiren bir ortam sunan HBO kanalı %38 izleyici sayısında artış sağladı. Kampanyayı geliştiren Flixster ve Variety’den iPhone uygulamalarını aldı ve dizi hakkında bir mesaj içerecek şekilde uygulamalara uyarladı. Ayrıca JumpTap adında bir mobil reklam ağı ile ajans kampanyasının diğer birçok web sitesinde görünmesini sağladı.


#13

SORU:

North Face outdoor kıyafet perakendecisinin de başvurduğu kampanyalardan biri olan Konum Tabanlı Pazarlama nedir?


CEVAP:

Bir müşterinin, herhangi bir mağazanın bulunduğu konumda olduğu zaman akıllı telefonuna metin uyarı promosyonları gelmesine konum tabanlı pazarlama denir. Bu pazarlama kampanyasına ünlü outdoor kıyafet perakendecisi North Face örnek gösterilebilir. Placecast ShopAlerts sistemlerini kullanarak bir konum tabanlı pazarlaması oluşturan North Face’in, bu sistemi şu şekilde çalışıyor: Bir müşteri “bizim mahallede olduğunuz zaman metin uyarı promosyonlarına dahil olmanızı ve her zaman çıkabileceğinizi” söyleyen bir North Face mağazasının içindeki afişi görür. Teknoloji meraklısı dağcı olarak sen, eski akıllı telefonunu birden çıkarıp katılmaya karar verirsin. Bunu bir kere yaptıktan sonra North Face, konumunuzu kestirmek için coğrafi mevki kilitlemeyi kullanır. Artık North Face, nerede olduğunuzu bilir. Bir dahaki sefere mağazalardan birine yaklaştığınızda özel teklifler hakkında size bir metin mesajı gönderir. Mesajda “San Francisco’ya Hoş Geldiniz. 24 saatlik İşçi Bayramı promosyonu sırasında uyku tulumlarında %25 kazanç sağlayın” yazabilir ya da “Katmandu’ya Hoş Geldiniz! Uğrayın ve Everest’e bir sonraki geziniz için buz kramponlarında %20 indirim alın!” yazabilir. Konum tabanlı pazarlama, Bluetooth pazarlama ve konum tabanlı hizmetler mobil pazarlamada bir sonraki büyük dalgadır.


#14

SORU:

IKEA’nın mobil kampanyası hakkında bilgi veriniz.


CEVAP:

IKEA, interaktif bir platforma dönüştürdüğü kataloglarını bir mobil uygulama oluşturarak mobilliğin yeteneklerini kullandı. Sayfaları uygulamayla tarayarak ekstra özellikler gösterdi. Dahası aygıtların kamera girişlerini kullanarak ve ürünlerin üstünde gezdirerek sanal olarak belirli ürünleri odanıza yerleştirmeye imkan verdi. Bu yaratıcı yaklaşım bir marka için bir numaralı indirilen pazarlama uygulaması olarak uygulamanın 6.2 milyon kez yüklenmesi anlamına geliyordu. Kullanıcılar, sadece katalogla 3 dakika vakit geçirmeyle karşılaştırıldığında uygulamayla ortalama olarak sekiz dakika vakit geçirdiler. IKEA’nın mobil kampanyası hakkında akıllıca olan şey hem mobilliğin eşsiz özelliklerini kullanması hem de müşterilere kullanışlı ve eğlenceli bir şey sağladığından asla bir pazarlama kampanyası gibi hissedilmedi.


#15

SORU:

Domino’s Pizza, olumsuz marka imajını nasıl başarılı bir şekilde unutturmuştur?


CEVAP:

Marka imajını olumsuz etkileyen bir YouTube videosu yükleyen iki yaramaz çalışanı tarafından Domino’s, sosyal medyada başlangıçta başı ilk yananlardandı. Bu yüzden sosyal medya ve mobil ortam gibi yeni teknolojilerden korkması beklenebilecek bir şirket varsa o da Domino’s’tur. Ancak pizza zinciri, takdir edilecek şekilde şiddetle sosyal ve mobil medyayı sahiplendi: Öncelikle çoklu iletişim kanalları üzerinden markayla etkileşim kurmak için insanları teşvik edici çekici TV ve YouTube kampanyası ile ve ikinci olarak da insanların pizza siparişi vermesine, siparişini isteğe göre uyarlamasına ve ödeme yapmasını ve de tüm bunları akıllı telefonlarından gerçekleştirdiği şaşırtıcı bir şekilde kullanıcı dostu mobil bir uygulama ile. Pizza gibi görünüşte basit bir şeyin siparişinin gerçekte karmaşıklığı hakkında düşündüğünüzde bir tüketicinin birkaç dakika içinde download edip kullanabileceği bir uygulama tasarımının ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız. Bir düşünün: Domino’s yüz milyonlarca potansiyel kombinasyonları olan onlarca farklı malzeme, peynir, pizza hamuru ve sos sunar. Hatta uygulama, sipariş sürecini basit ve mümkün olduğunca kolay hale getirir.


#16

SORU:

Dünyaca ünlü çikolata markası Hershey’s’in mobil video reklam kampanyası hakkında bilgi veriniz.


CEVAP:

Mobil veri kullanımının büyümesinin yanı sıra tüketicilerin veri için ne kadar ödeyecekleri üzerindeki endişeler nedeniyle Hershey’s kendisinin bir Scharffen Berger çikolata markası videosunu izleyen tüketiciler için sponsor veri değerleri sunan ilk markalardan biri olmuştur. Bu yılın başlarında tanıtılan AT&T’nin yeni sponsorlu veri programının bir parçası olarak reklamlar son zamanlarda Pandora iPhone uygulaması içindeki bannerlar olarak gösterildi. Sponsorlu içerik sadece bir AT&T programı ile mobil kullanıcılar için geçerli oldu. Banner reklamın üzerine bir tıklama ile video gösteren bir açılış sayfası getirildi ve reklamdaki aktarımda tüketicilere videoyu izlemekle telefon paketlerinden veri çekilmeyeceği açıklandı. Bunun üzerine tüketiciler 30 saniyelik Scharffen Berger reklamını izlemiş olabilir. Klip sona erer ermez bir mesaj ile tüketicilere sponsorlu videoyu izleyerek veri paketi üzerinde iki megabaytı muhafaza ettikleri söyledi.


#17

SORU:

New Jersey Nets’in düzenlediği Gowalla kampanyası hakkında bilgi veriniz.


CEVAP:

New Jersey Nets, Gowalla (konum belirleme hizmeti sunmaktadır) kullanarak fan bağlılığı oluşturmak ve fısıltı yaratmak istedi. Bu yüzden New York genelinde ücretsiz çift kişilik sanal maç biletleri gizledi. Sanal biletler spor barlarına, parklara ve spor salonlarına yerleştirildi ve belirli bir maçın gerçek biletleri için değiş-tokuş edilebilecekti. Katılımcılar ayrıca tişörtler kazanıyor ve başka ödüller için de şans elde ediyordu. Şirketiniz bir otel, hava yolu, spor franchise’ı, lunapark, su parkı ya da yoğun olmayan dönemlerde artan envantere sahip herhangi bir başka mekan ise bu tür bir promosyon idealdir. Düşünüldüğünde hepsi satılmamış bir basketbol maçı için bilet verme maliyeti nominaldir. Oysa bunun maça gitmeyebilecek insanlar arasında oluşturduğu talep ve bağlılık müşteri tabanının büyümesine yardımcı olur.


#18

SORU:

Ünlü spor giyim markalarından Adidas’a marka farkındalığı ve bağlılığı sağlayan web sitesi hakkında bilgi veriniz.


CEVAP:

Londra maratonunda her yıl yaklaşık 30 bin kişi koşar ve 1 milyona yakın kişi kenar çizgilerinden izler. Birçok koşucu ve seyirci ile Adidas, bunun sabit izleyicileri çekmek için bir fırsat olduğunu bildi, bunların çoğu kendi favori koşucularının sonuçlarını izlemeye ilgi duyacaktı. Adidas ne mi yaptı? Spor giyim üreticisi kullanıcıların koşucusunun yarış numarasını girdiği ve onun ilerlemesini izleyebildiği bir Mobil Takipçi Web sitesi oluşturdu. Web sitesi koşucunun ayakkabılarına eklenmiş RFID etiketlerine bağlıydı. Koşucu maraton rotası boyunca ilerledikçe verisi Web sitesine bağlı bir bilgisayara kaydedildi. Seyirciler her koşucunun yerini, ortalama hızını ve tahmini bitirme zamanını izleyebiliyordu. Buna ek olarak farklı izleme alanlarına nasıl gidilebileceği ve hava durumu hakkında (Londra olduğundan büyük olasılıkla serin ve yağmurlu) bilgi veriliyordu. Mobil Web sitesi yaklaşık yarım milyon insan tarafından yarıştaki tüm koşucuların %10’undan fazlasını izlemek için kullanılarak süreç boyunca Adidas’a büyük ölçüde marka farkındalığı ve bağlılığı sağladı.


#19

SORU:

JetBlue’nun tabletler ve akıllı telefonlar için ayrı ayrı düzenlediği mobil reklam kampanyaları nelerdir?


CEVAP:

JetBlue tarafından geçen yıl başlatılan bir kampanya akıllı telefon ve tablet kullanıcıları arasındaki önemli farklılıkları ortaya koyarak, markanın devam eden çabalarının bir sonraki ayağında akıllı telefon ve tablet reklamları arasında açık bir farklılaşma sağlamak için ince ayar yapması gerektiğini göstermektedir. JetBlue’nun “Air on the Side of Humanity” kampanyası, daha keyifli yolculuk yapmak noktasında havayolunun konumlandırmasını yüksek sesle dile getirmek için uzun video, mesajlaşma ve coğrafi mevki kitlemesinin bir kombinasyonunu kullanır. Bu kampanya Boston, New York ve güney Florida pazarlarında uygulandı. “Air on the Side of Humanity” kampanyası geçen yıl Mobile Marketer tarafından bir ses-etkin mobil reklam kullanan ilk marka olarak ayrı tutuldu. Güncellenmiş sürümünde ara yer geçişli reklamlar (intersitisyel reklamlar) toplu taşıma merkezleri etrafında bir coğrafi mevki kitlemesi içerisinde dağıtıldı. Akıllı telefonlarda reklamlar akıllı telefonların sıklıkla seyahat araştırmaları için nasıl kullanıldığını dikkate alarak daha çok marka itibarına ve daha az satışlara odaklandı. Tabletlerde, reklamlar bu kullanıcılar içerikle etkileşime geçmek için daha uzun süre harcamaları gerektiği noktasında bir zengin medya oyunu özelliği taşımaktadır. Buna ek olarak Hulu’yu kullanan tablet kullanıcıları ve CBS izleyicileri markanın uzun videosunu görme şansına sahip oldu.


#20

SORU:

Land Rover’ın gösterim reklam kampanyasını değerlendiriniz.


CEVAP:

Land Rover olağanüstü sonuçlara yol açan sıradan mobil banner reklamları kullandı. Şirketin hedef kitlesi “yüksek özvarlıklı erkekler”dir, bu yüzden AdMob mobil reklam ağındaki (AdMob’un sahibi Google’dır) reklamları yürüttü. Reklamların gösterildiği siteler arasında CBS Sport/News, AccuWeather ve otomobil üreticisinin hedef pazarı tarafından ziyaret edilen diğer siteler vardır. Buna ek olarak AdMob genellikle yüksek öz varlıklı bireyler tarafından sahip olunan spesifik akıllı telefonları hedefledi. Kampanya “zengin medya” reklamları yoluyla tıklayan potansiyel müşteriler için birkaç olası aktiviteyi içeriyordu. Örneğin, kullanıcılar hareket halindeki araçların videolarını izleyebiliyor, bir fotoğraf galerisini görebiliyor, kendi favori renkli Land Rover’ını seçebiliyor ve telefonlarına duvar kağıdı olarak download (karşıdan indirmek) edebiliyorlardı. Tabii ki zip kodlarını girerek de en yakın bayiyi arayıp bulabiliyorlar, bir broşür almak için e-mail adreslerini girebiliyorlar ya da randevu almak, çağrı/arama için tıklama yapabiliyorlardı. Sonunda kampanya 45 bin video izleme, 7.400 müşteri duvar kağıdı downloadı, 128 bin galeri görüntüleme, 5.000 bayi aramaları, 800 broşür isteği ve 1.100 arama için tıklama meydana getirdi.


#21

SORU:

Başarılı bir mobil pazarlama kampanyasının özellikleri nelerdir?


CEVAP:

Başarılı bir mobil pazarlama kampanyasının özellikleri, 1.Ölçülebilirlik, 2.Müşteri anlayışı, 3.Yeniliktir.


#22

SORU:

Dinamik bir mobil pazarlama kampanyası yaratmanın adımları nelerdir?


CEVAP:

Dinamik bir mobil pazarlama kampanyası yaratmak için şu beş adımın izlenmesinde fayda vardır. Bunlar; 1.Hedef pazarın ne istediğini anlama ve sunma, 2.Hedef pazarın istekleri ile istenen sonuçları uyumlu hale getirme, 3.Kampanya için doğru mobil pazarlama araçlarını seçme, 4.Mobil pazarlama kampanyasını başlatma ve pazarlama, 5.Neyin çalıştığını takip etme ve gerekli düzenlemeleri yapmadır.


#23

SORU:

Mobil pazarlama aracılığı ile değer sağlamak için yapılması gerekenler nelerdir?


CEVAP:

Mobil pazarlama aracılığı ile değer sağlamak için, 1.Konuma özgü bilgiler, 2.Zamanında bilgi, 3.Hayatı kolaylaştırma, 4.Finansal teşvik, 5.Eğlence, 6.Cep telefonları ve internet aracılığı ile bağlantı sağlanması gerekmektedir.


#24

SORU:

Mobil pazarlama kampanyalarında kullanılabilecek araçlar nelerdir?


CEVAP:

Kullanılabilecek araçlar şu şekilde sıralanabilir:
• Ses/İfade etme
• Yazılı metin/yazılı mesajlaşma
• Mobil Web
• Mobile arama
• Mobil reklam
• Mobil duyurum
• Sosyal ağ kurma
• Yakınlık pazarlaması (Bluetooth, NFC yoluyla)


#25

SORU:

Amerikan Kızıl Haçı tarafından yürütülen mobil pazarlama kampanyası nedir?


CEVAP:

Amerikan Kızıl Haçı mobil pazarlamada SMS'i kullanmıştır.


#26

SORU:

New Jersey Nets tarafından hangi mobil pazarlama uygulaması kullanılmıştır?


CEVAP:

New Jersey Nets, Gowalla (konum belirleme hizmeti
sunmaktadır) kullanarak fan bağlılığı oluşturmak
ve fısıltı yaratmak istemiştir.


#27

SORU:

HBO yenilikçi reklam kampanyası ile izleyici oranını yüzde kaç artırmıştır?


CEVAP:

HBO yeni ortamı kullanarak yenilikçi bir kampanya yarattı ve bunun sonucunda izleyiciler %38 oranında arttı.


#28

SORU:

North Face tarafından hangi mobil pazarlama kampanyası uygulanmıştır?


CEVAP:

North Face tarafından konum tabanlı pazarlama kampanyası kullanılmıştır.


#29

SORU:

Adidas tarafından hangi mobil pazarlama uygulaması kullanılmıştır?


CEVAP:

Adidas tarafından izleyicilerin maraton koşucularını takip edebildikleri mobil takipçi web sitesi oluşturulmuş ve kullanılmıştır.


#30

SORU:

Fandango ve MovieTickets.com mobil ticaret uygulamasının içeriği nedir?


CEVAP:

İnsanlara hareket halindeyken sinema bileti satın almak için fırsat vermek mobil ortamın en iyi kullanımı değil midir? Bu işin başlarında Fandango ve MovieTickets.com’un
fark ettiği de buydu. Sonuçlar mükemmeldi: Paramount’un “Transformers: Ayın Karanlık Yüzü” filmi için satılan biletlerin yüzde 17,4’ü MovieTickets.com Web sitesine giriş yapılarak değil doğrudan bu uygulamalar kullanılarak ve “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Bölüm 2” filmi için satılan biletlerin %19’u Fandango uygulaması aracılığıyla satıldı.


#31

SORU:

Adidas tarafından oluşturulan mobil takipçi web sitesi kampanya boyunca yaklaşık kaç insan tarafından takip edilmiştir?


CEVAP:

Mobil Web sitesi yaklaşık yarım milyon insan tarafından
yarıştaki tüm koşucuların %10’undan fazlasını izlemek
için kullanılarak süreç boyunca Adidas’a büyük ölçüde marka farkındalığı ve bağlılığı sağladı.


#32

SORU:

Transformers ve Harry Potter filimlerinin biletlerinin yüzde kaçı Fandango ve MovieTickets.com aracılığı ile satılmıştır?


CEVAP:

“Transformers: Ayın Karanlık Yüzü” filmi için satılan biletlerin yüzde 17,4’ü MovieTickets.com Web sitesine giriş yapılarak değil doğrudan bu uygulamalar kullanılarak ve “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Bölüm 2” filmi için satılan biletlerin %19’u Fandango uygulaması aracılığıyla satıldı.


#33

SORU:

IKEA tarafından hangi mobil pazarlama uygulaması kullanılmıştır?


CEVAP:

IKEA tarafından kullanılan mobil pazarlama uygulaması interaktif katalog uygulamasıdır.


#34

SORU:

IKEA interaktif katolog uygulaması kaç milyon kez yüklenmiştir?


CEVAP:

Bu yaratıcı yaklaşım bir marka için bir numaralı indirilen pazarlama uygulaması olarak uygulamanın 6.2 milyon
kez yüklenmiştir.


#35

SORU:

Normal katalog ile 3 dakika vakit geçiren kullanıcılar, IKEA'nın interaktif katalog uygulamasında kaç dakika vakit geçirmiştir?


CEVAP:

Kullanıcılar, sadece katalogla 3 dakika vakit geçirmeyle
karşılaştırıldığında uygulamayla ortalama olarak sekiz dakika vakit geçirdiler.


#36

SORU:

Hershey's tarafından hangi mobil pazarlama uygulaması kullanılmıştır?


CEVAP:

Hershey's mobil video kampanyası kullanmıştır.


#37

SORU:

Hershey's tarafından kullanılan mobil video kampanyasının içeriği nedir?


CEVAP:

Sponsorlu içerik sadece bir AT&T programı ile mobil kullanıcılar için geçerli oldu. Banner reklamın üzerine bir tıklama ile video gösteren bir açılış sayfası getirildi ve reklamdaki aktarımda tüketicilere videoyu izlemekle telefon paketlerinden veri çekilmeyeceği açıklandı. Bunun üzerine tüketiciler 30 saniyelik Scharffen Berger reklamını izlemiş olabilir. Klip sona erer ermez bir mesaj ile tüketicilere sponsorlu videoyu izleyerek veri paketi üzerinde iki megabaytı muhafaza ettikleri söyledi.


#38

SORU:

Dominos tarafından kullanılan mobil pazarlama uygulaması hangisidir?


CEVAP:

Dominos pizza eve teslim uygulamasıyla sipariş sürecini basit ve mümkün olduğunca kolay hale getirmiştir.


#39

SORU:

Land Rover'ın gösterim reklam kampanyasında hedef kitle kimlerdir?


CEVAP:

Land Rover olağanüstü sonuçlara yol açan sıradan mobil banner reklamları kullandı. Şirketin hedef kitlesi “yüksek özvarlıklı erkekler”dir,


#40

SORU:

Land Rover'ın reklam kampanyası sonuçları nelerdir?


CEVAP:

Sonunda kampanya 45 bin video izleme, 7.400 müşteri duvar kağıdı downloadı, 128 bin galeri görüntüleme, 5.000 bayi aramaları, 800 broşür isteği ve 1.100 arama için tıklama meydana getirdi.